Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Żylaki


opis, objawy

Widoczne, obrzęknięte, wężykowate żyły, najczęściej na kończynach dolnych. W niektórych wypadkach towarzyszą im bóle. Osoby z żylakami mają często już po krótkim staniu lub po zrobieniu zakupów obrzęknięte nogi. Pod koniec dnia buty stają się za ciasne. U kobiet dolegliwości te nasilają się najczęściej kilka dni przed i po miesiączce. Przy dużych żylakach skóra może się przez upośledzone krążenie przebarwiać na brązowo - najczęsciej w okolicy kostek.

Żylaki


przyczyny zachorowania

Nieprawidłowe funkcjonowanie zastawek w żyłach. Prawdopodobnie znaczenie przy powstawaniu żylaków mają także czynniki wrodzone, ale także: rosła sylwetka ciała, mało ruchliwy tryb życia, praca przeważnie na stojąco lub w pozycji siedzącej, odżywianie z małym udziałem pokarmów zawierających błonnik.

Żylaki


ryzyko zachorowania

Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Częściej na żylaki chorują kobiety niż mążczyźni.

Żylaki


następstwa i powikłania

Najczęściej żylaki są głównie problemem kosmetycznym: sine, kręte pasma wzdłuż kończyn dolnych uważane są za nieestetyczne. Przy wykształconych żylakach skóra nóg może być przebarwiona na brunatnawo. Możliwe jest pojawienie się wyprysków, owrzodzeń podudzi, nagromadzenie płynu w tkankach (obrzęk) i zakrzepy.

Żylaki


jak zapobiegać

Spożywanie pokarmów zawierających błonnik, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, zażywanie dostatecznej ilości ruchu, unikanie dłuższego stania, unoszenie nóg tak często, jak jest to możliwe.

Żylaki


wizyta u lekarza

Jeżeli dolegliwości są nieprzyjemne, gdy tylko pojawi się krwawienie z żylaków lub owrzodzeń podudzi, a także wtedy, gdy chce się usunąć żylaki z przyczyn kosmetycznych.

Żylaki


jak można sobie pomóc

Codzienne, całodniowe noszenie pończoch elastycznych (podwójnie przędzonych pończoch uciskowych typu II).

Żylaki


jak się leczy

Smarowanie nóg środkami przeciwżylakowymi lub "wzmacniającymi żyły", zabieg polegający na spowodowaniu zarośnięcia lub usunięciu żylaków. Po zabiegu konieczne jest noszenie pończoch uciskowych i duża ruchliwość.


Zobacz także:

zapraszamy na forum