Złamanie kości
opis, objawy
Bóle i obrzmienie w okolicy złamania. Złamana kość jest ustawiona w innej pozycji niż zwykle i ruchuma jest w miejscach, w których ruchomość zwykle nie występuje.
Złamanie kości
przyczyny zachorowania
Kości mogą ulec złamaniu podczas każdego wypadku: przy uderzeniu, stłuczniu, upadku.
Złamanie kości
ryzyko zachorowania
amliwość kości jest zależna od ich wytrzymałości, a ta z kolei związana jest z wiekiem. Najczęściej złamaniom ulegają kości przedramienia oraz kciuk. W starszym wieku dość często ulega złamaniu szyjka kości udowej.
Złamanie kości
następstwa i powikłania
Każde złamanie kości w następstwie wypadku związane jest z uszkodzeniem tkanek miękkich otaczających kość, naczyń krwionośnych, ewentualnie nerwów. Duże prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań i infekcji występuje przy złamaniu otwartym, kiedy odłam kości spowoduje przebicie skóry. Wadliwe zrośnięcie złamanej kości może być przyczyną bólu i ograniczenia ruchu, a co za tym idzie wadliwe obciążenie stawów, a następnie zwyrodnienia stawów. W skrajnych przypadkach może dojść do zniszczenia kości. Szczególnie niebepieczne powikłania zagrażają ludziom w podeszłym wieku, ponieważ złamanie wymaga wtedy całkowitego unieruchomienia. Mogą to być: zapalenia żył, zapalenia płuc, odleżyny w miejcu nacisku na skórę. Złamanie kręgosłupa może spowodować uszkodzenie rdzenia kegowego z porażeniem kończyn dolnych oraz zwieraczy pęcherza moczowego i odbytu.
Złamanie kości
jak zapobiegać
Zapobieganie wszelkim wypadkom.
Złamanie kości
wizyta u lekarza
Wówczas, gdy bóle, upośledzenie ruchów lub podejrzenie niewłaściwego ułożenia koći kończyn mogą sugerować złamanie.
Złamanie kości
jak można sobie pomóc
Leczenie wymaga wizyty u lekarza. Samemu nie powinno się leczyć.
Złamanie kości
jak się leczy
Wyleczenie złamania kości wymaga trzech podstawowych warunków. Odłamy kostne muszą stykać się dokładnie, a złamana kończyna musi być w pełni unieruchomiona z zapewnieniem dobrego ukrwienia. Jeżeli zdjęcie rentgenowskie wykazuje niezadowalające ustawienie odłamów kostnych, lekarz dokonuje próby zewnętrznego właściwego ich ustawienia. Zabieg ten ze względu na dużą bolesność i potrzebę zwiotczenia mięśni wykonuje się pod narkozą. Czasem stosuje się wyciąg z użyciem ciężarków, aby rozciągnąć przesunięte odłamy kostne. Kości, które mają się zrosnąć, unieruchamia się stosując opatrunek gipsowy lub (w metodzie operacyjnej) łączy się odłamy kości za pomocą gwoździ, śrub, płytek lub pętli drutu. Operacyjnie złamiania leczy się tylko w uzasadnionych przypadkach: gdy istnieje ryzyko, że przy zastosowaniu metod nieoperacyjnych kości nie zrosną się należycie, istnieją wskazania do jak najszybszgo unieruchomienia pacjenta, uszkodzeniu uległy tkanki miękkie, naczynia krwionośne, mięśnie i nerwy, które mogą być zrekonstruowane tylko podczas operacji.