Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Celiakia, Sprue, Choroba glutenowa


opis, objawy

Celiakia - nazywana tak u dzieci, u ludzi dojrzałych: sprue dorosłych. Choroba objawia się zwiększoną liczbą białych ciałek krwi, które uszkadzają błonę jelita cienkiego, dochodzi do zmian zanikowych jelita - nie wchłania prawidłowo skłądników odżywczych. Choroba ujawnia się zwykle między szóstym a dwunastym miesiącem życia lub wtedy, gdy do diety zostają włączane produkty zbożowe. Objawy u dzieci to: bladość, wzdęcia, duże i zabarwione żółtawo stolce o niemiłym zapachu, może też wystąpić niedokrwistość. Jeśli choroba nie zostanie wcześnie wykryta może to prowadzić do zahamowania wzrostu. U dorosłych: niedokrwistość, utrata wagi, bóle kości, mrowienia w kończynach, obrzęki i zmiany skórne, biegunki, tłuszczw stolcu.

Celiakia, Sprue, Choroba glutenowa


przyczyny zachorowania

Nadwrażliwość na gluten czyli białko zawarte w pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa i orkiszu.

Celiakia, Sprue, Choroba glutenowa


ryzyko zachorowania

Choroba może być dziedziczna. W niektórych krajach odnotowuje się więcej zachorowań.

Celiakia, Sprue, Choroba glutenowa


następstwa i powikłania

U dzieci może wystąpić anemia z niedoboru żelaza. U dorosłych niedobór kwasu foliowego. Może też wystąpić osteoporoza. U kobiet może wystąpić zaburzenie miesiączkowania, u mężczyzn zaburzenia potencji.

Celiakia, Sprue, Choroba glutenowa


jak zapobiegać

Należy jak najdłużej czekać z dołączeniem do diety dziecka produktów zbożowych, - opóżnia się tym samym możliwość rozwinięcia się choroby.

Celiakia, Sprue, Choroba glutenowa


wizyta u lekarza

Gdy tylko pojawią się objawy należy udać się do lekarza, gdyż stwierdzenie choroby glutenowej jest możliwe dopiero w szpitalu - wykonuje się biopsję jelita.

Celiakia, Sprue, Choroba glutenowa


jak można sobie pomóc

Unikać wszelkiego pożywienia zawierającego gluten. Mąkę pszenną i żytnią należy zastąpić kukurydzianą, ziemniaczaną lub z prosa.

Celiakia, Sprue, Choroba glutenowa


jak się leczy

W przypadku celiakii należy przestrzegać diety przez całe życie, ponieważ nie jest możliwe wyleczenie przy pomocy leków. Utrzymywanie diety bezglutenowej daje dobre efekty.


Zobacz także:

zapraszamy na forum