Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Zapalenie spojówek - spojówki


opis, objawy

Zapalenie spojówek objawiają się zaczerwienionym okiem, uczuciem swędzenia, bólu (jakby coś znajdowało się pod powieką) oraz dużą ilością wydzieliny, która po przebudzenia zakleja oko prowadząc nawet do niemożliwości otwarcia naturalnie oka.

Zapalenie spojówek - spojówki


przyczyny zachorowania

Przyczyny zapalenia spojówki są znane i można podzielić je na następujące: 1. Alergiczne ? reakcja uczuleniowa; 2. Podrażnienie ? poprzez niestosowanie okularów w solarium lub podrażnienie mechaniczne; 3. Oddziaływanie na oko drażniących gazów (także dymu tytoniowego); 4. Infekcyjne ? bakteryjne; 5. Infekcyjne ? wirusowe.

Zapalenie spojówek - spojówki


ryzyko zachorowania

Zapalenie spojówek jest bardzo częstą chorobą, na którą jesteśmy narażeni np. w kiepskich pływalniach, używając nieczystych ręczników, nie stosując okularów w solariach. Zapalenie spojówek często przenosi się poprzez pocieranie oka zanieczyszczonymi rękami.

Zapalenie spojówek - spojówki


następstwa i powikłania

Nieleczone zapalenie spojówek może przenieść się jako stan zapalny na rogówkę i białkówkę.

Zapalenie spojówek - spojówki


jak zapobiegać

Przede wszystkim należy unikać sytuacji opisanych w dziale ?Ryzyko zachorowań?. Odpowiednia higiena w dużej części przypadków uchroni nas od zapalenia spojówek.

Zapalenie spojówek - spojówki


wizyta u lekarza

Jeśli dolegliwość nie ustąpi samoistnie po kilku dniach (2-3 dni) należy udać się do lekarza okulisty.

Zapalenie spojówek - spojówki


jak można sobie pomóc

Jeśli nie możemy rano otworzyć oczy należy delikatnie przemyć je ciepłą wodą. Nie zaleca się stosowania okładów ponieważ występuje ryzyko przeniesienia na rogówkę białkówkę. Jeśli stwierdzono u nas alergiczne podłoże zapalenia spojówek możemy stosować okłady z herbaty z rumianku, które działają kojąco.

Zapalenie spojówek - spojówki


jak się leczy

Leczenie uzależnione jest od przyczyn zapalenia spojówek. Zapalenie spojówek na tle alergicznym leczy się poprzez zakraplanie oczu antyalergenami, bakteryjne zapalenie spojówek leczy się kroplami i maściami zawierającymi antybiotyki. Bez ustalenia przyczyny nie należy samodzielnie stosować leków.


Zobacz także:

zapraszamy na forum