Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych


opis, objawy

W ciągu kilku godzin po zachorowaniu mogą pojawić się: bóle głowy, nadwrażliwość na światło, sztywność karku, niekiedy wymioty. W ciężkich wypadkach występuje zamroczenie lub nieprzytomność. U małych dzieci objawy te występują bardzo rzadko, natomiast często pojawiają się bóle brzucha, a niekiedy również ataki drgawek. U dzieci ciężkie zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych manifestuje się gorączką oraz punkcikami lub plamami na skórze. Możliwość przeoczenia zapalenia opon występuje u niemowląt, ponieważ objawia się u nich jedynie zmniejszinym łaknieniem i wzmożoną sennością lub przeraźliwym krzykiem.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych


przyczyny zachorowania

Przy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych dochodzi do zakażenia opon bakteriami lub wirusami, które zostały przeniesione z prądem krwi z innego narządu, lub też do rozprzestrzenienia się zarazków bezpośrednio z zapalnie zmienionego ucha lub zatok bocznych nosa na opony. Przy otwartym pęknięciu czaszki zarazki mogą przedostać się poprzez miejsce złamania.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych


ryzyko zachorowania

Dużą skłonność do zapadania na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych wykazują dzieci.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych


następstwa i powikłania

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych może doprowadzić w ciężkich przypadkach do upośledzenia umysłowego, a nawet zgonu.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych


jak zapobiegać

Odpowiednie leczenie zapalenia ucha środkowego i zatok bocznych nosa może zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków na opony. Istnieje szczepienie zapobiegające zarażeniu zarazkami, które często wywołują zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych


wizyta u lekarza

Przy podejrzeniu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych należy przewieźć natychmiast chorego do szpitala, gdzie lekarz pobierze płyn mózgowo-rdzeniowy celem zbadania go w kierunku objawów zapalnych i obecności zarazków.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych


jak można sobie pomóc

Samemu nie można.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych


jak się leczy

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych musi być zawsze obserwowane i leczone w szpitalu. Jeżeli badanie płynu mózgowo-rdzeniowego wykazało, że przyczyną zapalenia są bakterie, należy zastosować antybiotyki. W przypadku zapalenia opon wywołanego wirusem nie pozostaje nic innego jak dobra opieka i nadzieje, że ustrój jest silniejszy niż choroba.


Zobacz także:

zapraszamy na forum