Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Zapalenie kości i stawów


opis, objawy

Główne objawy zapalenia kości i stawów to sztywność, ból i trudności z poruszaniem chorymi stawami. Osoba chora może jednak nie odczuwać żadnych objawów. Objawy zapalenia kości i stawów mogą występować tylko w jednym lub dwóch stawach, albo też dotyczyć wszystkich. Mogą też pojawiać się i ustępować. Do innych objawów należeć mogą nieznaczne powiększenie stawów lub ich ?guzowatość?, ograniczona ruchomość (w przypadku stawów biodrowych lub kolanowych) i nieznaczne zapalenie (obrzęk) stawu.

Zapalenie kości i stawów


przyczyny zachorowania

Zapalenie kości i stawów występuje wskutek uszkodzenia ochronnej powierzchni (chrząstki), zapewniającej bezproblemową ruchomość stawu. Chrząstka zużywa się i staje się nierówna, co powoduje sztywność i ból w chorym stawie. Dokładna przyczyna zapalenia kości i stawów nie jest w pełni poznana, choć wiadomo, że na rozwój choroby wpływa kilka czynników. Zapalenie kości i stawów uważa się za chorobę dziedziczną.

Zapalenie kości i stawów


ryzyko zachorowania

Zapalenie kości i stawów dotyczy zwykle osób powyżej 50 roku życia i częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Mogą na nie zachorować także osoby młodsze; w niektórych przypadkach jest to skutek urazu lub innych chorób stawów.

Zapalenie kości i stawów


następstwa i powikłania

Tego rodzaju dysfunkcje stanowią problem nie tylko w leczeniu ale i w usprawnianiu. Pierwszoplanową przeszkodą w usprawnianiu tychże pacjentów jest długotrwałość procesu chorobowego oraz zdolność zmian układowych. Inne problemy wynikają z kolei z możliwości wystąpienia powikłań naczyniowych czy też neurologicznych. W związku z tym wiele procedur rehabilitacyjnych i zabiegów fizykalnych stanowi tu przeciwwskazania.

Zapalenie kości i stawów


jak zapobiegać

Leczenie wszystkich zakażeń bakteryjnych organizmu, aby zapobiec przedostaniu się bakterii do kości.

Zapalenie kości i stawów


wizyta u lekarza

Jeżeli tylko podejrzewa się zapalenie kości i stawów w oparciu o podane wcześniej przyczyny.

Zapalenie kości i stawów


jak można sobie pomóc

Bardzo duże znaczenie w leczeniu zapalenia kości i stawów mają ćwiczenia fizyczne. Nie tylko pozwalają zachować aktywność i mobilność, ale także przyczyniają się do przyrostu mięśni i wzmocnienia stawów. Należy utrzymywać odpowiednią wagę, można stosować suplementy diety, które pomagają przy złagodzeniu objawów zapalenia.

Zapalenie kości i stawów


jak się leczy

W przypadku łagodnej lub umiarkowanej postaci zapalenia kości i stawów leczenie może nie być konieczne. Istnieje jednak kilka leków, terapii i przyrządów, które mogą znacznie ułatwić życie osobie cierpiącej na zapalenie kości i stawów. Wiele osób chorych na zapalenie kości i stawów przyjmuje leki przeciwbólowe. Można także wykonywać zastrzyki wewnątrzstawowe, polegające na wstrzykiwaniu do wnętrza stawów leku zmniejszającego obrzęk i ból. Lekarz może także przepisać specjalne ciepłe lub zimne okłady na stawy. Chirurgiczne leczenie zapalenia kości i stawów jest konieczne tylko w niewielkiej liczbie przypadków. Operację można przeprowadzić, jeśli inne sposoby leczenia okazały się nieskuteczne lub jeśli jeden lub kilka stawów zostało poważnie uszkodzonych.


Zobacz także:

zapraszamy na forum