Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Stwardnienie rozsiane


opis, objawy

Dolegliwości bywają różne i początkowo występują przelotnie: słabość rąk, drętwienie, drżenie, zaburzenia mowy i wzroku. Objawy mogą występować rzutami co kilka miesięcy lub nie ustępować całkowicie.

Stwardnienie rozsiane


przyczyny zachorowania

Plamkowate zniszczenie mieliny osłaniającej nerwy w postaci osłonki rdzennej w weilu miejscach układu nerwowego - jak dotąd nie wyjaśniono powodów takiego uszkodzenia. Być może przyczyną są "powolne", latami oddziałujące wirusy bądź proces autoimmunologiczny (autoagresja).

Stwardnienie rozsiane


ryzyko zachorowania

Stwardnienie rozsiane zaczyna się najczęściej między dwudziestym a czterdziestym rokim życia. Kobiety zapadają na tę chorobę nieco częściej niż mężczyźni.

Stwardnienie rozsiane


następstwa i powikłania

W wielu przypadkach choroba ta przebiega powoli i łagodnie: kolejne rzuty poprzedzane są wieloletnimi okresami karencji. Ponieważ w czasie ciąży dolegliwości nasilają się, kobietom chorym na stwardnienie rozsiane odradza się rodzenie dziecka.

Stwardnienie rozsiane


jak zapobiegać

Nie jest możliwe.

Stwardnienie rozsiane


wizyta u lekarza

Przy podejrzeniu stwardnienia rozsianego należy udać się do neurologa. Lekarz podda badaniu płun mózgowo-rdzeniowy i na jego podstawie będzie mógł stwierdzić czy istotnie mamy do czynienia z tym schorzeniem. W nielicznych wypadkach porzebne jest ponadto wykonanie warstwowego zdjęcia rentgenowskiego.

Stwardnienie rozsiane


jak można sobie pomóc

Wskazana jest jak największa aktywność. Ćwiczenia rozluźniające mogą niekiedy złagodzić przykurcze dotkniętych chorobą mięśni. Pomoc i wymianę doświadczeń można znaleźć w istniejących grupach samopomocowych.

Stwardnienie rozsiane


jak się leczy

Stwardnienie rozsiane jest chorobą nieuleczalną. W terapii tego schorzenia podstawowe znaczenie ma gimnastyka lecznicza, gdyż ćwiczenia mogą pomóc chorym przy wykonywaniu samodzielnych czynności życiowych i ułatwić trudności z jakimi się borykają. Objawy można w niektórych wypadkach łagodzić poprzez stosowanie leków, niekiedy leki powodujące zwiotczenie mięśni przynoszą ulgę, w innych mogą być jednak przyczyną pogorszenia stanu chorego.


Zobacz także:

zapraszamy na forum