Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Stulejka


opis, objawy

W stulejce napletek na końcu jest tak zwężony, że nie daje się go ściągnąć z żołędzi. Skutkiem tego między naplatkiem a żołędzią może gromadzić się ciastowata wydzielina, która niekiedy utrudnia wydalanie moczu.

Stulejka


przyczyny zachorowania

Stulejka może być wrodzona, bywa również następstwem stanu zapalnego lub bliznowatego wygojenia drobnych zranień.

Stulejka


ryzyko zachorowania

W przypadku noworodka i niemowlęcia zwężenie napletka jest stanem normalnym. Jego część jest "sklejona" z żołędzią. W ciągu drugiego, najdalej trzeciego roku życia dziecka udaje się zwykle łatwo go ściągnąć.

Stulejka


następstwa i powikłania

W przypadku dorosłego mężczyzny zwężenie napletka z powodu bólu może utrudniać erekcję. Ponadto zwiększa się ryzyko zachorowania na raka prącia, gdyż nie można regularnie oczyszczać członka ze wszystkich wydzielin.

Stulejka


jak zapobiegać

W przypadku noworodka i niemowlęcia nie wolno nigdy w brutalny sposób ściągać napletka. Próby stopniowego ściągania i tym sposobem "poszerzania" napletka powodują liczne drobne pęknięcia, które bliznowaciejąc, prowadzą do prawdziwego zwężenia.

Stulejka


wizyta u lekarza

Gdy noworodek ma trudności przy oddawaniu moczu, przy podejrzeniu zapalenia (zaczerwienienie, obrzęk, bóle przy oddawaniu moczu), Gdy po osiągnięciu przez dziecko trzeciego roku życia nie udaje się cofnąć napletka poza żołądź.

Stulejka


jak można sobie pomóc

Samemu nie można.

Stulejka


jak się leczy

Jeżeli zwężenie jest następstwem bliznowatego wygojenia małych urazów, można je w pewnych przypadkach skorygować operacyjnie. W pozostałych konieczne jest obrzezanie.


Zobacz także:

zapraszamy na forum