Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Stłuczenie mózgu


opis, objawy

Dłuższa niż piętnaście minut utrata przytopmności, silne bóle głowy, sztywność karku, wymioty, porażenie połowiczne, zaburzenia mowy, wzroku, oddechu - pojawiają się bezpośrednio po doznanym urazie.

Stłuczenie mózgu


przyczyny zachorowania

Przy gwałtownym wstrząśnieniu głowy może dojść do uszkodzenia naczyń w jej wnętrzu. Gdyby do takiego uszkodzenia doszło na przykład w nodze, zamanifestowałoby się ono "niebieskim sińcem". Natomiast uszkodzenie w obrębie mózgu prowadzi do krwawienia często z bardzo ciężkimi następstwami. Ucisk wynaczynionej krwi i płynu tkankowego może spowodować uszkodzenie mózgu. Cho­rzy ze stłuczeniem mózgu narażeni są na różne po­wikłania, takie jak obrzęk mózgu lub wtórny krwo­tok do zniszczonej tkanki.

Stłuczenie mózgu


ryzyko zachorowania

Każdy, kto jest narażony na urazy głowy.

Stłuczenie mózgu


następstwa i powikłania

Następstwa stłuczenia mózgu zależą od rozległości i lokalizacji urazu, poczynając od częstych bólów głowy, napadów drgawek i zaburzeń pamięci, a kończąc na ciężkich porażeniach, zaburzeniach zachowania lub trwałej nieprzytomności. Objawy wynikają z umiejscowienia uszkodzenia. W stłuczeniu płatów czołowych występują zaburzenia funkcji intelektualnych. Po okresie nieprzytomności i następowego splątania chorzy są niezorientowani, nie kontrolują swoich odruchów, zanieczyszczają się w łóżku. Stłuczenia o innej lokalizacji mogą powodować niedowład, niedoczulicę, zaburzenia mowy, widzenia i inne objawy. Czas trwania tych objawów zależy od rozległości stłuczenia, zwykle jednak nie jest krótszy niż kilka tygodni.

Stłuczenie mózgu


jak zapobiegać

Unikanie urazów głowy.

Stłuczenie mózgu


wizyta u lekarza

Jeżeli pojawią się wcześniej opisane dolegliwości, chorego należy natyczmiast przewieźć do szpitala.

Stłuczenie mózgu


jak można sobie pomóc

Samemu nie można.

Stłuczenie mózgu


jak się leczy

Obowiązuje zasada bezwzględnej hospitalizacji przez okres kilku tygodni. Objawy mogą ustąpić lub znacznie się zmniejszyć po kilku tygodniach lub miesiącach. Mogą jednak utrzymywać się do końca życia i być przyczyną trwałego inwalidztwa.


Zobacz także:

zapraszamy na forum