Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Koagulogram


informacje podstawowe

Koagulogram - badanie mające na celu oznaczenie liczby płytek krwi, odpowiadających za krzepnięcie krwi.


Koagulogram


w jakim celu jest robione?

Gdy zachodzi podejrzenie zaburzenia krzepliwości krwi,przedłużające się krwawienie po zranieniu, gdy występują sińce na skórze, przy zaburzeniach funkcji śledziony, a także podczas przyjmowania leków, mogących wydłużyć proces krzepnięcia.


Koagulogram


jak się przygotować?

Na badanie krwi należy przyjść na czczo, ponieważ spożycie obfitego posiłku może zwiększyć np. ocenianą liczbę leukocytów. Pacjent powinien być wypoczęty. Długotrwałe przyjmowanie różnych leków (np. sterydów) może mieć wpływ na wynik badania, dlatego trzeba powiedzieć o tym pielęgniarce lub lekarzowi. Jeżeli chorowało się na żółtaczkę zakaźną lub inne choroby zakaźne, należy o tym poinformować zaraz po wejściu do gabinetu (aby zapobiec zarażeniu innych).


Koagulogram


jak się wykonuje?

Do badania pobiera się próbkę osocza z żyły łokciowej.


Koagulogram


co po badaniu?

Po badaniu miejsce ukłucia należy przycisnąć watką umoczoną w środku dezynfekującym. Trzeba pamiętać o tym, żeby nie zginać ręki w łokciu, gdyż sprzyja to powstawaniu krwiaka. Ręka powinna być wyprostowana, a samo miejsce ukłucia mocno uciśnięte. Po krótkiej chwili zapomina się o całym wydarzeniu i możemy wracać do domu.


Koagulogram


ewentualne powikłania

Dłuższe krwawienie z miejsca ukłucia może być związane z zaburzeniami krzepnięcia, dlatego w takim przypadku trzeba zwrócić się o pomoc do lekarza czy pielęgniarki. Najczęstszym powikłaniem jest krwiak w miejscu wkłucia, który może powstać z powodu niedostatecznego ucisku po wkłuciu lub z powodu wspomnianych zaburzeń krzepnięcia. Ale zanika on w ciągu paru dni po badaniu.


Koagulogram


normy badań

150-400 G/l (150 000-400 000/mm3


Zobacz także badania w kategorii


Badania krwi, moczu, testy ciążowe

zapraszamy na forum