Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania: 10 czerwiec 2009 źródło: Literatura medyczna.

Cukier we krwi


informacje podstawowe

Oznaczenie poziomu cukru we krwi.

Cukier we krwi


w jakim celu jest robione?

Pomaga przy diagnozowaniu choroby niedokrwiennej serca, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego.

Cukier we krwi


jak się przygotować?

Na badanie krwi należy przyjść na czczo, ponieważ spożycie obfitego posiłku może zwiększyć np. ocenianą liczbę leukocytów. Pacjent powinien być wypoczęty. Długotrwałe przyjmowanie różnych leków (np. sterydów) może mieć wpływ na wynik badania, dlatego trzeba powiedzieć o tym pielęgniarce lub lekarzowi. Jeżeli chorowało się na żółtaczkę zakaźną lub inne choroby zakaźne, należy o tym poinformować zaraz po wejściu do gabinetu (aby zapobiec zarażeniu innych).

Cukier we krwi


jak się wykonuje?

Krew pobiera się przed śniadaniem, a więc na czczo. Badanie powtarza się tego samego dnia jedną i dwie godziny po posiłku.

Cukier we krwi


co po badaniu?

Po badaniu miejsce ukłucia należy przycisnąć watką umoczoną w środku dezynfekującym. Trzeba pamiętać o tym, żeby nie zginać ręki w łokciu, gdyż sprzyja to powstawaniu krwiaka. Ręka powinna być wyprostowana, a samo miejsce ukłucia mocno uciśnięte. Po krótkiej chwili zapomina się o całym wydarzeniu i możemy wracać do domu.

Cukier we krwi


ewentualne powikłania

Dłuższe krwawienie z miejsca ukłucia może być związane z zaburzeniami krzepnięcia, dlatego w takim przypadku trzeba zwrócić się o pomoc do lekarza czy pielęgniarki. Najczęstszym powikłaniem jest krwiak w miejscu wkłucia, który może powstać z powodu niedostatecznego ucisku po wkłuciu lub z powodu wspomnianych zaburzeń krzepnięcia. Ale zanika on w ciągu paru dni po badaniu.

Cukier we krwi


normy badań

Dla krwi z opuszki palca: na czczo: poniżej 100 mg/100 ml; godzinę po jedzeniu: poniżej 180 mg/100 ml

Zobacz także badania w kategorii


Badania krwi, moczu, testy ciążowe

zapraszamy na forum