Stężenie lipidów w surowicy krwi (lipidogram) - odzwierciedla stan gospodarki tłuszczowej organizmu.
Przy podejrzeniu miażdżycy, choroby wieńcowej. W ramach standardowego lipidogramu oceniane są: poziom cholesterolu całkowitego, jego frakcji LDL i HDL oraz poziom trójglicerydów.
Badanie powinno być wykonywane na czczo, po minimum ośmiogodzinnej przerwie w jedzeniu. Wskazane jest również stosowanie niskotłuszczowej diety przez okres kilku dni poprzedzających badanie.
Najczęściej do tego badania wykorzystuje się żyłę w zgięciu łokciowym. Najpierw następuje dezynfekcja miejsca wkłucia - np. spirytusem. Samo wkłucie jest niezbyt bolesne. Wszystko zależy od charakteru pacjenta i od fachowości osoby pobierającej krew oraz od średnicy igły.
Po badaniu miejsce ukłucia należy przycisnąć watką umoczoną w środku dezynfekującym. Trzeba pamiętać o tym, żeby nie zginać ręki w łokciu, gdyż sprzyja to powstawaniu krwiaka. Ręka powinna być wyprostowana, a samo miejsce ukłucia mocno uciśnięte. Po krótkiej chwili zapomina się o całym wydarzeniu i możemy wracać do domu.
Dłuższe krwawienie z miejsca ukłucia może być związane z zaburzeniami krzepnięcia, dlatego w takim przypadku trzeba zwrócić się o pomoc do lekarza czy pielęgniarki. Najczęstszym powikłaniem jest krwiak w miejscu wkłucia, który może powstać z powodu niedostatecznego ucisku po wkłuciu lub z powodu wspomnianych zaburzeń krzepnięcia. Ale zanika on w ciągu paru dni po badaniu.