Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Onkologia


Geny odpowiedzialne za przerzuty raka do mózgu

zdjecie img
Gen o długiej nazwie ST6GALNAC5 stanowi rodzaj biletu umożliwiającego komórkom nowotworowym wstęp do mózgu - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". Autorzy pracy mają nadzieję, że ich odkrycie przyczyni się do opracowania leków zapobiegających powstawaniu przerzutów. Mózg ma bardzo dobre zabezpieczenie tzw. barierę krew-mózg dzięki której ciężko jest przeniknąć różnym substancjom i komórkom......
czytaj wiecej

Prześwietlanie raka

zdjecie img
Analizując obraz próbki skóry w podczerwieni za pomocą spektrometru pracującego w podczerwieni FTIR możliwe jest wykrycie komórek różnych nowotworów skóry. Metoda ta jest porównywalnie precyzyjna, jak dotąd stosowane techniki, a dzięki komputerowemu wsparciu - zdecydowanie szybsza, donosi "The Analyst"....
czytaj wiecej

Polska wydaje zbyt mało na onkologię

zdjecie img
Polska należy do krajów Europy, które wydają najmniej na onkologię i udostępniają pacjentom najmniej nowych leków przeciwnowotworowych - wynika z najnowszego raportu naukowców szwedzkich z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, który przedstawiono na konferencji prasowej w Warszawie. Bezpośrednie koszty leczenia nowotworów złośliwych wynoszą w Polsce 41 euro na osobę....
czytaj wiecej


Wygrywamy z rakiem coraz częściej

zdjecie img
Coraz więcej Europejczyków wygrywa z rakiem, wynika z badań, które objęły 23 kraje Europy, w tym Polskę. W zestawieniu, które publikuje pismo "European Journal of Cancer" nasz kraj plasuje się jednak na końcu listy, z najniższym odsetkiem wyleczonych mężczyzn (21 proc.) i kobiet (38 proc.). Szczęśliwie to starsze dane. Aktualne statstyki są znacznie optymistyczne.
...
czytaj wiecej

Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego

zdjecie img
Rak jelita grubego w większości przypadków jest możliwy do wyleczenia, wystarczy, że zostanie wcześnie zdiagnozowany - podkreślali w piątek w Warszawie organizatorzy happeningu, który jest częścią obchodów Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego.
...
czytaj wiecej

Rak szyjki macicy - objawy

Pamiętaj, że choroba nowotworowa w początkowej fazie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Pewne dolegliwości pojawiają się w późniejszych etapach zaawansowania i nie są charakterystyczne. Wymienione poniżej symptomy / objawy mogą być także sygnałem zupełnie innych schorzeń, nie należy ich jednak lekceważyć. Wczesne wykrycie i zastosowanie odpowiedniej terapii daje największą szansę na całkowite wyleczenie.
...
czytaj wiecej


Rak płuc - objawy

Każda choroba nowotworowa w początkowej fazie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Pewne dolegliwości pojawiają się w późniejszych etapach zaawansowania i nie są charakterystyczne. Wymienione poniżej symptomy / objawy mogą być także sygnałem zupełnie innych schorzeń, nie należy ich jednak lekceważyć. Wczesne wykrycie i zastosowanie odpowiedniej terapii daje największą szansę na całkowite wyleczenie.
...
czytaj wiecej

Rak sutka - objawy

Choroba nowotworowa w początkowej fazie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Pewne dolegliwości pojawiają się w późniejszych etapach zaawansowania i nie są charakterystyczne. Wymienione poniżej symptomy / objawy mogą być także sygnałem zupełnie innych schorzeń, nie należy ich jednak lekceważyć. Wczesne wykrycie i zastosowanie odpowiedniej terapii daje największą szansę na całkowite wyleczenie.
...
czytaj wiecej

Rak prostaty to nie wyrok

zdjecie img
Rak prostaty wciąż uchodzi za chorobę wstydliwą, mężczyźni nie chcą rozmawiać z lekarzem o jego objawach - stwierdzili specjaliści na konferencji, rozpoczynającej ogólnopolski program edukacyjny "Rak to nie wyrok"....
czytaj wiecej