Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego

data dodania artykułu: 30 marzec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce
Rak jelita grubego w większości przypadków jest możliwy do wyleczenia, wystarczy, że zostanie wcześnie zdiagnozowany - podkreślali w piątek w Warszawie organizatorzy happeningu, który jest częścią obchodów Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego.


W ramach piątkowej akcji, przebiegającej pod hasłem "Ocal chore miasto!", pod warszawskim Pałacem Kultury i Nauki stanęła 11- metrowa makieta jelita grubego. Można do niej wejść, by lepiej poznać procesy zachodzące w jelicie i zrozumieć charakter zmian prowadzących do nowotworu.

Obok makiety umieszczono wysoki na ok. 4 metry balon, który obrazuje guza okrężnicy. Jest on opleciony czerwonymi wstążeczkami, symbolizującymi sieć naczyń krwionośnych wokół nowotworu. Każdy chętny może odciąć jedną ze wstążek, czyli przerwać naczynie i przez to utrudnić rozwój guza. Na takiej zasadzie działa jedna z nowoczesnych metod leczenia raka jelita grubego, która hamuje proces tzw. angiogenezy, czyli rozrostu sieci naczyń krwionośnych odżywiających guz i zaopatrujących go w tlen. Po odcięciu wszystkich wstążek z balonu ujdzie powietrze, co ma symbolizować obumarcie guza.

Przypadający w marcu Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego ustanowił Parlament Europejski w 2008 r. Organizatorem obchodów w Polsce jest Stowarzyszenie Europacolon Polska, a jego partnerami - Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO oraz firma Roche. Patronat honorowy nad akcją objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz- Waltz.

"Rak jelita grubego jest na drugim miejscu wśród przyczyn zgonów z powodu nowotworów złośliwych. Tymczasem łagodną zmianę w jelicie można usunąć w zwykłym badaniu kolonoskopowym, dlatego warto się badać" - mówiła w piątek Elżbieta Rybicka, wiceprezes Stowarzyszenie Europacolon Polska.

Przypomniała, że osoby, między 50. a 65. rokiem życia mogą skorzystać z badań przesiewowych na raka jelita grubego, finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W czasie piątkowej akcji rozdawane są również materiały informacyjne na temat schorzenia i jego profilaktyki oraz metod leczenia. Można też skorzystać z bezpłatnych konsultacji z dyżurującymi w tym dniu onkologiem i psychoonkologiem.









Zobacz podobne artykuły


Palacze częściej chorują na zapalenie trzustki
Palenie papierosów zwiększa ryzyko ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki - ostrzegają naukowcy z Danii na łamach pisma "Archives of Internal Medicine". Zapalenie trzustki charakteryzuje się silnym bólem brzucha, najczęściej rozwija się w następstwie kamicy żółciowej i nadużywania alkoholu.
...
czytaj wiecej
Dieta wegetariańska może chronić przed rakiem
Najnowsze badania wykazały, że wegetarianie chorują na raka rzadziej niż osoby spożywające mięso - informuje "American Journal of Clinical Nutrition". Naukowcy z Uniwersytetu w Okswordzie rozpoczęli swoje badania w latach 90-tych. Wzięło w nich udział blisko 53 tys. osób w wieku 20-89 lat....
czytaj wiecej