Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Palacze częściej chorują na zapalenie trzustki

data dodania artykułu: 25 marzec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce
Palenie papierosów zwiększa ryzyko ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki - ostrzegają naukowcy z Danii na łamach pisma "Archives of Internal Medicine". Zapalenie trzustki charakteryzuje się silnym bólem brzucha, najczęściej rozwija się w następstwie kamicy żółciowej i nadużywania alkoholu.


Już wcześniejsze badania wskazywały, że palenie może powodować uszkodzenia trzustki, ale ponieważ wpływa również na powstawanie kamieni żółciowych oraz często współtowarzyszy nadużywaniu alkoholu, ciężko jest ocenić czy palenie samo w sobie jest niezależnym czynnikiem ryzyka zapalenia trzustki.

Doktor Janne Schurmann Tolstrup wraz z zespołem z University of Southern Denmark w Kopenhadze analizowała wyniki badań oraz dane pochodzące z ankiet wypełnionych przez 17.905 uczestników, tórzy odpowiadali na pytania dotyczące palenia i stylu życia. Zdrowie badanych oceniano średnio przez 20 lat.

Wśród całej grupy badanej 58 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn paliło papierosy w trakcie trwania projektu, 15 proc. kobiet i 19 proc. mężczyzn stanowili byli palacze, a reszta nie paliła nigdy. Naukowcy zaobserwowali, że palacze i byli palacze mają wyższe ryzyko zachorowania na zapalenie trzustki, niż osoby które nigdy nie paliły. Aż 46 proc. przypadków ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki zdiagnozowanych podczas trwania projektu dotyczyła palaczy.

Ponadto autorzy pracy wykazali też, że ryzyko zachorowania rośnie wraz z liczbą wypalanych dziennie papierosów, co najprawdopodobniej na bezpośredni związek z działaniem dymu papierosowego na funkcjonowanie komórek trzustki.
Zobacz podobne artykuły


Dym tytoniowy - skład chemiczny
Dym tytoniowy to prawie 4 000 (słownie: cztery tysiące!) związków chemicznych. Ponad 40 z nich określono jako substancje rakotwórcze. Działanie tych związków ma wpływ nie yko na palących ale także na wszystkie osoby znajdujące się w pobliżu źródła dymu tytoniowego. Ponżej przedstawimy tylko niektóre substancje - czy warto dobrowonie aplikować je w nasz organizm?
...
czytaj wiecej