Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


21 września - Światowy Dzień Choroby Alzheimera

data dodania artykułu: 21 wrzesień 2010 źródło: PAP - Polska Agencja Prasowa

"Demencja - czas działać" - to hasło tegorocznego Światowego Dnia Choroby Alzheimera, obchodzonego tradycyjnie 21 września. Dzień jednoczący chorych, ich opiekunów i pomagające im organizacje obchodzony jest już w ponad 80 krajach świata.Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, ocenia się, że obecnie na wszystkich kontynentach z powodu demencji cierpi 36 milionów ludzi. Szacuje się, że w 2030 roku będzie ich 66 milionów, a w 2050 - 115 milionów. Wśród tych osób ponad 60 proc. to chorzy na chorobę Alzheimera. W Polsce cierpi na nią ponad 200 tysięcy osób, ale diagnozę otrzymało ok. 20 proc. chorych.

"Te liczby nie pozwalają czekać, każą działać już dziś - jak najszybciej - aby teraz i w przyszłości poradzić sobie z tym ogromnym społecznym problemem" - wyjaśnia przewodnicząca Stowarzyszenia Alicja Sadowska.

Jak zaznacza, zrealizowanie tego celu będzie możliwe przy uwzględnieniu kilku zasad takich jak: promocja świadomości i zrozumienia dla choroby Alzheimera; respektowanie praw człowieka, które przysługują również chorym; uznanie wiodącej roli opiekuna rodzinnego; zapewnienie dostępności usług zdrowotnych i socjalnych dla chorych; podkreślenie istotnej roli wczesnej diagnozy; działanie na rzecz zapobiegania chorobie Alzheimera poprzez poprawę jakości lecznictwa publicznego.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią otępienia (demencji). Rozwija się przeważnie po 65. roku życia, ale u osób z genetycznymi predyspozycjami (ok. 1 proc. przypadków) - nawet przed 50-tką. Badania epidemiologiczne stwierdzają, że zapadalność na chorobę Alzheimera wzrasta z wiekiem. Stwierdza się ją u 14 proc. osób po 65. roku życia oraz u 40 proc. osób po 80. roku życia.

Prof. Maria Barcikowska z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN wyjaśnia, że choroba Alzheimera polega na zwyrodnieniu tkanki mózgowej, które z kolei powoduje zanik komórek nerwowych.

Choroba objawia się zaburzeniami pamięci i logicznego myślenia; zmianami nastroju, zachowania oraz zmianami osobowości. Zaburzeniom pamięci mogą towarzyszyć również objawy neurologiczne, np. spowolnienie ruchowe, zaburzenia mimiki twarzy, a w wyniku wzmożonego napięcia mięśni - sztywność. Pacjenci stopniowo stają się coraz bardziej zależni od innych osób.

W około 10 proc. przypadków choroba jest dziedziczona. Jednak na początek wystąpienia objawów i przebieg choroby mają wpływ również czynniki środowiskowe i choroby np. układu krążenia, palenie tytoniu, urazy głowy.

"Mamy nadzieję, że dzięki kampaniom informacyjnym, a zwłaszcza dzięki działaniom, które prowadzimy w związku ze Światowym Dniem Choroby Alzheimera, coraz więcej osób będzie umiało w porę zaobserwować niepokojące sygnały rozpoczynającej się choroby, a lekarze, do których trafią chorzy, nie zbagatelizują wczesnych objawów otępienia, będą bardziej uwrażliwieni i nie pozostawią chorych bez odpowiedniej pomocy" - dodała Sadowska.

Jej zdaniem, rozpoznanie choroby Alzheimera we wczesnym stadium jest ważne m.in. dlatego, że daje choremu i jego opiekunowi możliwość zaplanowania kolejnych lat życia.

Stowarzyszenie - wśród czynników, które mogą wpływać na obniżenie ryzyka zachorowania na Alzheimera, wymienia - aktywność intelektualną, np. grę w szachy czy rozwiązywanie krzyżówek; uprawianie sportu; utrzymywanie relacji społecznych; dietę bogatą m.in. w warzywa i owoce, witaminy B, E, kwas foliowy, kwasy tłuszczowe omega-3; umiarkowane spożycie alkoholu.

Więcej informacji na temat choroby Alzheimera jest dostępnych na stronie www.alzheimer.pl.