Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Projekt ABC - sposób na niepokornych pacjentów

data dodania artykułu: 29 lipiec 2010 źródło: PAP - Polska Agencja Prasowa


Jednym z celów Projektu ABC, poza znalezieniem najskuteczniejszych metod zaradczych, jest upowszechnienie wiedzy na temat tego problemu wśród pracowników europejskiej medycyny.

Jak zauważa dr Kardas, rezygnacja z dobrodziejstw nowoczesnego leczenia, wydaje się wielu lekarzom postępowaniem nielogicznym. Medykom trudno jest zaakceptować fakt, że pacjenci nie stosują się do ich zaleceń, jakby nie szanowali ich autorytetu. W efekcie lekarze nie są świadomi rzeczywistej skali zjawiska. Naukowcy zamierzają przygotować gotowy zestaw pomocy dydaktycznych na potrzeby kształcenia pracowników medycznych w tym zakresie.

Badacze chcą również podpowiedzieć pewne rozwiązania przemysłowi. Jak zaznacza dr Kardas, zalecenia projektu zmierzają bezpośrednio do tego, żeby pomóc pacjentom, ale przy okazji skorzysta też przemysł farmaceutyczny, bowiem pacjent, który bierze mniej leków, niż mu przepisano, zmniejsza zyski producentów.

Pierwsze rezultaty prac naukowych w ramach projektu ABC zaprezentowano na 13 Europejskim Sympozjum na temat Przestrzegania Zaleceń Terapeutycznych w Bangor w Walii. Ogłoszono porozumienie w sprawie terminologii stosowanej w badaniach nad przestrzeganiem zaleceń terapeutycznych.

Wśród ponad 200 zidentyfikowanych czynników wpływających na nieprzestrzeganie zaleceń jest edukacja, odpowiednia treść i forma zaleceń lekarskich, niska cena leku, wygodna i zgodna z upodobaniami pacjenta forma leku, łatwe do użycia opakowanie, rzadkie dawkowanie leku i brak działań ubocznych, powiązanie przyjmowania leku z innymi czynnościami, a także nadzór lekarza i osób trzecich.

"Brak jednolitej terminologii utrudniał porównanie skuteczności różnych metod zaradczych i wybór tych, które ze względu na swoją efektywność kosztową, warte są szerokiego zastosowania w Europie" - tłumaczy dr hab. Przemysław Kardas.

Więcej informacji o projekcie www.ABCproject.eu .KOL