Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Jak właściwie przyjmować leki, czyli nic nie zastąpi rozmowy z lekarzem

data dodania artykułu: 08 lipiec 2010 autor:

Luiza Jakubiak

źródło: RynekZdrowia.pl


Popijamy wodą
Nie bez znaczenia jest też stosowanie diety antyoksydacyjnej, opartej na owocach i warzywach, która może powodować powikłania związane nie tylko z wchłanianiem leku. Zawarte w owocach furanokumaryny i flawonoidy mogą powodować zmienną aktywność izoenzymów cytochromu P450.

– Dlatego nie popijajmy leków sokiem pomarańczowym, grejpfrutowym czy aroniowym – apeluje dr Woroń, zwracając uwagę, by spojrzeć na rzeczywistą zawartość soku w soku.

Najlepszą do popicia leku jest przegotowana, przestudzona, wodociągowa, odmineralizowana woda, która nie niesie ryzyka interakcji. Nawet woda mineralna, odzwierciedlenie zdrowego trybu życia, z powodu zawartości minerałów może zmieniać wchłanianie leków. Przykładowo bifosfoniany będą tworzyć nierozpuszczalne kompleksy w przewodzie pokarmowym i nie będą wchłaniane.

Zawarta w herbacie tanina może powodować interakcje z preparatami żelaza. Zmiany we wchłanianiu leków będą powodować zawarte w kawie metyloksantyny. Wapń zawarty w napojach mlecznych może tworzyć kompleksy z wieloma lekami, utrudniając ich wchłanianie.

Inne interakcje pokarmowe

Popularnie stosowany magnez może dawać niekorzystne reakcje ograniczając efekt działania wielu leków. Zawartyw tabletach wapń stosowany w nadmiarze może być przyczyną wzrostu ciśnienia i może zwiększać ryzyko niewydolności nerek z powodu przewapnienia. Szczególnie dotyczy to kobiet w okresie menopauzalnym, którym w ramach profilaktyki osteoporotycznej zaleca się dodatkowe dawki wapnia. Te nie powinny być wyższe niż 1,2-1,5 g na dobę ze wszystkich źródeł (lekowych, pokarmowych i suplementacji jonów wapnia).

Tyranina, występująca w owocach awokado, bananach, czekoladzie, żółtym serze, w połączeniu z inhibitorami MAO czy innymi lekami przeciwdepresyjnymi, może być przyczyną wystąpienia przełomu nadciśnieniowego.

Substytuty soli, głównie oparte na solach potasowych w połączeniu z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas lub inhibitorami konwertazy mogą powodować wzrost wystąpienia hiperkaliemii.

Błędne koło
Powstawanie interakcji wynika po części z pewnych zachowań dietetycznych.

– Według powszechnie propagowanej tezy, spożywanie jedzenia typu fast food powoduje częstszą konieczność sięgania po leki, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego, np. inhibitorów pompy protonowej czy H2-blokerów. Nie mówi się natomiast, jakie to może mieć skutki – zauważa dr Woroń.

– Preparaty omeprazolu czy pantoprazolu podwyższając PH w przewodzie pokarmowym, hamują wchłanianie kwasu acetylosalicylowego, zmniejszając efekt przecipłytkowy aspiryny.

Podobnie zmiany w zakresie efektu przeciwpłytkowego mogą występować w wyniku interakcji farmakokinetycznych u pacjentów stosujących doustnie koagulanty po spożyciu zawierających witaminę K owoców mango lub awokado lub warzyw – brokułów lub brukselki.

Również w zależności od pory dnia leki mogą wykazywać różne efekty terapeutyczne. Statyny działają silniej, gdy podamy je w godzinach wieczornych. Podobnie jak H2-blokery. Beta-blokery wykazują silniejszy efekt, gdy podane są w godzinach porannych. Leki miejscowo znieczulające dzialają silniej w godzinach wczesnopopołudniowych...