Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 08 lipiec 2010 źródło: zdrowie.flink.pl


Możliwe jest, że pierwotne bolesne miesiączkowanie zaniknie z biegiem czasu albo po pierwszym porodzie (rozluźnienie szyjki, czynnik psychiczny). Stwierdzono, że najwięcej kobiet cierpiących na pierwotne bolesne miesiączkowanie, to kobiety, które jeszcze nie rodziły.

Wtórne bolesne miesiączkowanie (a więc mające przyczynę chorobową, jak np. stany zapalne, endometrioza – patrz: przyczyny organiczne) wymaga leczenia choroby podstawowej.

» Leczenie.

Jeżeli objawy bólowe są bardzo dokuczliwe, jeśli bolesne miesiączkowanie przyczynia się znacznie do pogorszenia komfortu życia, należy zgłosić się do lekarza (ustali rozpoznanie) i podjąć właściwe leczenie. Sposób leczenia bolesnego miesiączkowania powinien być zawsze ustalony indywidualnie, w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości bólowych i chorób współistniejących.

Jeżeli występują przyczyny organiczne, a więc wtórne bolesne miesiączkowanie, stosuje się leczenie przyczynowe, mające na celu wyleczenie choroby podstawowej (np. leczenie przeciwzapalne w zapaleniach narządu rodnego, operacyjne w nasilonej endometriozie, rozwarcie kanału szyjki macicy w jego zwężeniu).

Inne metody stosuje się, gdy przyczyny mają charakter czynnościowy. Lekarze stosują różne grupy leków do leczenia bolesnego miesiaczkowania: inhibitory syntezy prostaglandyn, leki uspokajające, leki hormonalne, betamimetyki, spazmolityki oraz blokery kanału wapniowego.

Jak pomóc sobie doraźnie, w czasie bólu? Skuteczne są leki przeciwbólowe z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych (tzw. NLPZ), które hamują produkcję prostaglandyn. Są to Ibuprom, Ketonal, Paracetamol. Niewskazany jest kwas acetylosalicowy (np. Aspiryna), ponieważ może on zwiększyć krwawienie i przedłużyć czas jego trwania. Kolejną grupą są leki rozkurczowe jak drotaweryna (np. No-spa forte). Ulgę przynoszą ciepłe okłady na podbrzusze (rozkurcz naczyń krwionośnych).

Stosować można również łagodne ziołowe leki uspokajające oraz napary ziołowe z rumianku, liści malin lub mięty na 2-3 dni przed spodziewaną menstruacją (mają one łagodne działanie rozkurczowe). Ważna jest także odpowiednia dieta: unikanie potraw wzdymających, ostro przyprawionych, słonych i ciężkostrawnych, mocnej kawy i herbaty na rzecz naparów ziołowych lub wody mineralnej.

Jeśli ból podczas menstruacji pojawia się nagle, po wcześniejszych bezbolesnych okresach, należy udać się na badanie ginekologiczne.

» Podsumowanie.

Medycyna w wielu wypadkach może pomóc w pozbyciu się nieprzyjemnych dolegliwości, znacznie pogarszających komfort życia. Bolesne miesiączkowanie może być skutecznie leczone. Przyczyn dolegliwości związanych z bolesnym miesiączkowaniem jest bardzo wiele, dlatego podstawą właściwego leczenia jest oczywiście osobiste zbadanie pacjentki przez lekarza i następnie stosowanie się do zaleceń lekarskich. Prawidłowe postępowanie terapeutyczne przyczynia się do znacznej poprawy komfortu życia pacjentek.