Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 08 lipiec 2010 źródło: zdrowie.flink.pl

Bolesnym miesiączkowaniem określa się silne bóle kurczowe podbrzusza i okolicy krzyżowej, niekiedy o charakterze bólów kolkowych. Dolegliwości te występują zazwyczaj tuż przed miesiączką oraz na początku krwawienia miesięcznego. Bolesne miesiączki są dolegliwością bardzo wielu kobiet, niekiedy o tak dużym nasileniu, że zmuszają do pozostania w łóżku przez 1 - 3 dni. Bolesne miesiączkowanie może znacznie zaburzyć normalne życie kobiety, być przyczyną absencji chorobowej w szkole i pracy.» Objawy.

Dolegliwości pojawiają się najczęściej w przeddzień lub pierwszego dnia krwawienia. Następnego dnia z reguły stopniowo zmniejszają się i zanikają, mogą jednak utrzymywać się przez cały czas trwania krwawienia miesiączkowego. Ból może mieć różne nasilenie: począwszy od dyskomfortu w obrębie podbrzusza, uczucia ciążenia w pierwszym dniu krwawienia miesięcznego bez dodatkowych objawów, do intensywnego silnego bólu, skurczowego, trwającego nawet kilka dni, często z rozstrojem żołądkowo-jelitowym, bólem pleców oraz bólem głowy. Inne objawy to osłabienie i zmęczenie, nudności i wymioty, zaburzenia pokarmowe pod postacią wzdęć, zaparć lub biegunek oraz drażliwość i depresyjny nastrój.

» Trochę statystyki.

Około 40% dorosłych kobiet ma bóle miesiączkowe, z tego 10% z powodu nasilenia dolegliwości pozostaje w łóżku przez 1-3 dni, co miesiąc. Bolesne miesiączkowanie to najczęstsza pojedyncza przyczyna nieobecności młodych kobiet w pracy bądź w szkole.

» Przyczyny.

Wyróżnia się przyczyny organiczne i czynnościowe bolesnego miesiączkowania.

Przyczyny organiczne:

  • stany zapalne przydatków i przymacicz,
  • niedorozwój, zmiany położenia i wady macicy,
  • zwężenia kanału szyjki macicy,
  • podśluzówkowe i śródścienne mięśniaki macicy,
  • endometrioza.

Przyczyny czynnościowe:

  • nadmierna kurczliwość mięśnia macicy (zbyt duże wytwarzanie prostaglandyn w endometrium, czyli błonie śluzowej macicy),
  • nieprawidłowe złuszczanie się endometrium,
  • uwarunkowania hormonalne,
  • czynniki psychiczne.

Z pewnością duże znaczenie w powstawaniu bolesnego miesiączkowania mają prostaglandyny i niektóre leukotrieny. W drugiej fazie cyklu miesiączkowego ma miejsce wzrost stężenia estradiolu (hormon), stymulującego syntezę prostaglandyn, które są odpowiedzialne za wystąpienie zespołu bólowego.

» Badanie lekarskie i rozpoznanie.

Powtarzające się bolesne miesiączki są sygnałem, że należy zgłosić się do lekarza ginekologa, by wykluczyć anomalie anatomiczne układu rozrodczego lub zmiany chorobowe.

Lekarz przeprowadza rozmowę (wywiad) z pacjentką oraz badanie. Na podstawie wywiadu, badania oraz badań dodatkowych może postawić rozpoznanie. Jeśli okaże się, że przyczyną bolesnego miesiączkowania jest niedorozwój macicy, wadliwa budowa macicy, jej tyłozgięcie albo nadmierne przodozgięcie, endometrioza, mięśniaki macicy lub przewlekłe stany zapalne narządów rodnych, wówczas mówi się o wtórnym bolesnym miesiączkowaniu (tzn. takim, które ma ewidentną przyczynę pierwotną). Wtórne bolesne miesiączkowanie występuje po okresie wcześniejszego niebolesnego miesiączkowania (zwykle po 20 roku życia).

Często jednak badanie nie wykazuje żadnych odchyleń od normy, które mogłyby być przyczyną tego typu dolegliwości. W takim przypadku lekarz rozpoznaje pierwotne bolesne miesiączkowanie (pierwotne, gdyż nie ma żadnej innej przyczyny chorobowej dającej dolegliwości w postaci bolesnego miesiączkowania).

Pierwotne bolesne miesiączkowanie zazwyczaj występuje u młodych dziewcząt (zwykle przed 20 rokiem życia) od pierwszych krwawień, lub kilka miesięcy po pierwszym krwawieniu miesięcznym, w momencie pojawienia się cykli owulacyjnych (czyli jajeczkowania). Przemawia to za hormonalną przyczyną dolegliwości bólowych: nadmiar prostaglandyn, a co za tym idzie również nadmierna czynność skurczowa macicy i trudności w opróżnianiu macicy z krwi. Zmniejszony przepływ krwi przez macicę wywołuje niedokrwienie mięśniówki, co wyzwala produkcję hormonów tkankowych i powoduje dolegliwości bólowe. Może tutaj mieć również znaczenie wzmożone napięcie układu współczulnego.