Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 22 czerwiec 2010 źródło: zdrowie.flink.pl

Okres świąteczny i ferie zimowe to czas, gdy wiele osób podróżuje. Czasem trzeba pokonać wiele kilometrów samochodem, autobusem, czy też samolotem. Nie wszyscy dobrze znoszą podróże. Są osoby cierpiące na tak zwaną chorobę lokomocyjną. Co piąty podróżny cierpi z powodu mniej lub bardziej nasilonych objawów choroby lokomocyjnej, zwanej inaczej kinetozą.



» Jakie są objawy choroby lokomocyjnej?

Objawami choroby lokomocyjnej są przede wszystkim nudności i wymioty, zawroty i bóle głowy. Ponadto skóra blednie, jest spocona. Inne objawy, które występują to obfite ślinienie się, senność, uczucie zmęczenia, czasem zaburzenia rytmu serca oraz ogólny dyskomfort.

» Kiedy pojawiają się objawy?

Dolegliwości pojawiają się zwykle podczas:

  • jazdy samochodem czy też autobusem (połączonej z gwałtownym przyspieszeniem i hamowaniem) po nierównej powierzchni, przy licznych zakrętach;
  • kołysania statku, łódki;
  • pochylania się lub szybkiego wznoszenia się i opadania (lot samolotem, w windzie).

» Jaka jest przyczyna choroby?

Zaburzenie jest wywołane nadmiernym pobudzeniem przez ruch pojazdu narządu przedsionkowo-ślimakowego (błędnika), który znajduje się w uchu. Organizm nie jest czasem w stanie powiązać sprzecznych sygnałów od różnych zmysłów. Błędnik w uchu przekazuje do układu nerwowego informacje o ruchu i szybkości (rejestruje przyspieszenia pojazdu), podczas gdy zmysł wzroku wyraźnie odbiera i przekazuje do układu nerwowego informację pozostawania w miejscu (w samochodzie, w autobusie). Mówiąc w pewnym uproszczeniu, organizm nie jest w stanie powiązać sprzecznych informacji pochodzących od różnych zmysłów. Powstaje pewien chaos informacyjny, co uruchamia wiele reakcji obronnych (głównie ze strony autonomicznego układu nerwowego), które dla organizmu oznaczają początek choroby lokomocyjnej.

Choroba lokomocyjna bardzo często występuje u dzieci. Jest to związane z niedojrzałością szlaków nerwowych, co nasila wspomniany „chaos informacyjny”. Dzieci najczęściej wyrastają z tego typu dolegliwości, a ich występowanie w dzieciństwie nie oznacza, że dolegliwości będą się powtarzać podczas każdej jazdy.

Powodem wystąpienia objawów kinetozy mogą być również czynniki psychiczne. Niektórzy nie skarżą się na dolegliwości (np. nudności, zawroty głowy), jeśli podczas jazdy mają uwagę zaprzątniętą zajęciami wymagającymi skupienia lub interesującą rozmową. Natomiast stres i myślenie o tym, że za chwilę mogą wystąpić objawy kinetozy może prowokować wystąpienie objawów.

» Jak łagodzić objawy? Kilka prostych rad.

Osoby mające dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną powinny:

  • siadać przodem do kierunku jazdy;
  • w autobusie i pociągu wybierać miejsce jak najdalej od osi kół (najlepiej środkowa część autobusu);
  • przed wyjazdem zjeść tylko lekki posiłek;
  • przed wyjazdem nie pić napojów gazowanych;
  • w czasie jazdy patrzeć na horyzont - stabilny punkt w krajobrazie, ponieważ obserwacja mijanych drzew czy słupów przydrożnych wzmaga dolegliwości chorobowe;
  • jeśli to możliwe, wybrać pozycję półleżącą (opuścić nieco oparcie fotela), ze stabilnym podparciem głowy;
  • często wietrzyć pojazd, a także robić krótkie odpoczynki na świeżym powietrzu;
  • wypocząć i wyspać się przed podróżą;
  • gdy wystąpią mdłości, zamknąć oczy i głęboko oddychać, odsunąć szybę i zaczerpnąć świeżego powietrza;
  • zaopatrzyć się w torebki foliowe – na wypadek nagłego wystąpienia wymiotów.