Okres świąteczny i ferie zimowe to czas, gdy wiele osób podróżuje. Czasem trzeba pokonać wiele kilometrów samochodem, autobusem, czy też samolotem. Nie wszyscy dobrze znoszą podróże. Są osoby cierpiące na tak zwaną chorobę lokomocyjną. Co piąty podróżny cierpi z powodu mniej lub bardziej nasilonych objawów choroby lokomocyjnej, zwanej inaczej kinetozą.
Objawami choroby lokomocyjnej są przede wszystkim nudności i wymioty, zawroty i bóle głowy. Ponadto skóra blednie, jest spocona. Inne objawy, które występują to obfite ślinienie się, senność, uczucie zmęczenia, czasem zaburzenia rytmu serca oraz ogólny dyskomfort.
Dolegliwości pojawiają się zwykle podczas:
Zaburzenie jest wywołane nadmiernym pobudzeniem przez ruch pojazdu narządu przedsionkowo-ślimakowego (błędnika), który znajduje się w uchu. Organizm nie jest czasem w stanie powiązać sprzecznych sygnałów od różnych zmysłów. Błędnik w uchu przekazuje do układu nerwowego informacje o ruchu i szybkości (rejestruje przyspieszenia pojazdu), podczas gdy zmysł wzroku wyraźnie odbiera i przekazuje do układu nerwowego informację pozostawania w miejscu (w samochodzie, w autobusie). Mówiąc w pewnym uproszczeniu, organizm nie jest w stanie powiązać sprzecznych informacji pochodzących od różnych zmysłów. Powstaje pewien chaos informacyjny, co uruchamia wiele reakcji obronnych (głównie ze strony autonomicznego układu nerwowego), które dla organizmu oznaczają początek choroby lokomocyjnej.
Choroba lokomocyjna bardzo często występuje u dzieci. Jest to związane z niedojrzałością szlaków nerwowych, co nasila wspomniany „chaos informacyjny”. Dzieci najczęściej wyrastają z tego typu dolegliwości, a ich występowanie w dzieciństwie nie oznacza, że dolegliwości będą się powtarzać podczas każdej jazdy.
Powodem wystąpienia objawów kinetozy mogą być również czynniki psychiczne. Niektórzy nie skarżą się na dolegliwości (np. nudności, zawroty głowy), jeśli podczas jazdy mają uwagę zaprzątniętą zajęciami wymagającymi skupienia lub interesującą rozmową. Natomiast stres i myślenie o tym, że za chwilę mogą wystąpić objawy kinetozy może prowokować wystąpienie objawów.
Osoby mające dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną powinny: