Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Jak zabezpieczyć się przed chorobami tropikalnymi w podróży

data dodania artykułu: 28 maj 2010 autor:

Ludwika Tomala

źródło: PAP - Polska Agencja Prasowa


Należy również pamiętać o ubezpieczeniu podróżnym. "Nie pomoże nam szczepionka, kiedy będziemy się wspinać na Aconcaguę i dopadnie nas ból wyrostka robaczkowego" - zaznaczyła Wroczyńska.

Lekarka zdecydowanie odradza podróże z małymi dziećmi w dalekie kraje, zwłaszcza na tereny objęte malarią. Jeśli wyjeżdża się z dzieckiem w podróż, konieczna jest konsultacja z lekarzem pediatrą oraz z poradnią medycyny podróży.

Ważne jest również zachowanie zasad bezpieczeństwa w miejscu pobytu: spożywanie tylko produktów ugotowanych, a owoców czy warzyw jedynie świeżych i obranych ze skórki, picie tylko przegotowanej wody lub napojów fabrycznie pakowanych i nieużywanie lodu do napojów. Dr Wroczyńska wyznaje zasadę: "Ugotuj, upiecz, obierz lub zapomnij!". Tymczasem ponad połowa turystów w krajach tropikalnych nie stosuje się do tych zaleceń.

Lekarze ostrzegali też przed przygodnymi kontaktami seksualnymi, chodzeniem boso, kąpielą w wodach śródlądowych, korzystaniem z miejscowych usług kosmetycznych, a także stycznością ze zwierzętami.