Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 13 kwiecień 2010 źródło: PAP - Polska Agencja Prasowa

Preparat stosowany w leczeniu trądziku - izotretynoina, ma związek ze zwiększonym ryzykiem nieswoistego zapalenia jelit - wynika z badań opublikowanych w "American Journal of Gastroenterology".Izotretynoina jest składnikiem niektórych leków na trądzik produkowanych głównie przez szwajcarską firmę Roche Pharmaceuticals. W ubiegłym roku producent wycofał z amerykańskiego rynku zawierający izotretynoinę lek o nazwie Accutane, głównie ze względu na konkurencję, ale nie bez znaczenia były też koszty związane z pozwami składanymi przez pacjentów, twierdzących, że preparat ten wywołał u nich nieswoiste zapalenie jelita. Na europejskim rynku lek ten wciąż jest dostępny pod nazwą Roaccutane.

Choć producent zapewnia, że nie ma dowodów na to, by sam lek wpływał na rozwój przewlekłych chorób jelit, najnowsze badania potwierdziły, że związek jednak istnieje.

Naukowcy z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill wykazali, że u osób stosujących izotretynoinę przez ryzyko wrzodziejącego zapalenia jelita grubego rok zwiększyło się czterokrotnie. Co więcej, im większe dawki leku przyjmowali pacjenci, tym związek był silniejszy.

Autor badań dr Seth Crockett zastrzega jednak, że niezbędne są dalsze badania, by wyjaśnić niejasności związane z działaniem izotretynoiny na niektórych pacjentów. Zaznacza przy tym, że choć ogólne ryzyko chorób jelit u osób stosujących ten lek jest stosunkowo niewielkie, pacjenci cierpiący na cięższe postaci trądziku powinni być świadomi tej zależności, zanim preparat ów zostanie im przepisany.

Naukowcy nie poznali jeszcze mechanizmu leżącego u podstaw tego związku, jednak podejrzewają, że lek może wywoływać zaburzenia funkcji immunologicznych jelit, co z kolei może przyczyniać się do rozwoju nieswoistego zapalenia jelit, które najczęściej objawia się pod postacią wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniowskiego-Crohna. O ile wzrost ryzyka był wyraźny w przypadku pierwszej choroby, nie zaobserwowano wpływu izotretynoiny na drugą. Jak wyjaśnia, dr Crockett, mimo wielu podobieństw, choroby te różnią się szczegółami związanymi z działaniem układu odpornościowego.

Badacze uspokajają jednocześnie, że sam fakt występowania cięższej postaci trądziku nie ma związku ze zwiększonym ryzykiem chorób jelit.