Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Jak wzmocnić włosy dziecka – problem rzadkich włosów.

data dodania artykułu: 31 marzec 2010 autor:

Klinika Handsome Men

źródło: Klinika Handsome Men

Masz małe dziecko? Musisz pamiętać o jednej ważnej sprawie – nie wpadaj w panikę, jeśli wydaje Ci się, że Twoje dziecko jest w czymkolwiek gorsze od rówieśników. Każde dziecko to indywidualista, wyrośnie na innego człowieka, a tak naprawdę nie wiadomo, które zostanie sławnym biegaczem – czy Krzyś, który zaczął chodzić mając 9 miesięcy, czy Maciuś, który dopiero w 16 miesiącu swojego życia odważył się postawić pierwsze kroki.
 Włosy noworodka i niemowlaka
Włosy to oddzielny temat – zupełnie nie można tu czynić żadnych porównań – część dzieci rodzi się łysa, większość z meszkiem na głowie i niewielki odsetek z gęstą czupryną. Te pierwsze włoski mają bardzo różną historię – większość noworodków w ciągu pierwszego roku życia i tak zgubi swoje włosy, co jest procesem normalnym, ponieważ ta czupryna, z którą dziecko przychodzi na świat to pozostałość życia płodowego i te włoski zazwyczaj do 4 miesiąca życia wycierają się zupełnie, aby z mieszków włosowych wyrósł nowy, już właściwy włos i chociaż jeszcze te włosy niemowlaków są delikatne jak jedwab, czasami są tak cieniutkie, że z tyłu głowy po nocy są mocno splątane.
Nie ma żadnej zasady tudzież reguły dotyczącej momentu, kiedy pojawią się właściwe włosy dziecka. Czasami już po wytarciu włosów „z urodzenia” pojawiają się właściwe włosy, a niektóre maluszki są łyse nawet przez pierwsze dwa lata swojego życia.
Problem!
Jeśli dziecko urodziło się zupełnie łyse i na jego główce nie pojawił się do pół roku żaden objaw rośnięcia włosów, żaden meszek, to należy skonsultować problem z lekarzem, ponieważ może okazać się, że dziecko jest zupełnie pozbawione mieszków – sytuacje te należą do rzadkości, aczkolwiek ich występowanie notowane jest rokrocznie.

Właściwy wygląd włosów dziecka
Wielu rodziców pyta, kiedy dziecko będzie miało już swoje „właściwe” włosy. Jest to trudne pytanie, ponieważ niektórym maluchom już w pierwszym półroczu wyrastają włosy o kolorze, który już praktycznie się nie zmieni – nie mniej jednak pierwsze włosy w dalszym ciągu stanowią puch i/lub jedwab. Mocniejsze włosy mają dzieci rodziców ciemnych ras – chociaż rzeczą naturalną jest fakt, że ich włosy są też delikatniejsze niż dorosłych.
Dziecięce włosy bardzo często w wieku przedszkolnym są cienkie i delikatne. Blondyni mają zazwyczaj przez dłuższy okres czasu mniej włosów na głowie i w ich wypadku kolor włosów może ustabilizować się około 12-13 roku życia - czasami blondyneczka z cienkimi włoskami znana nam z przedszkola wyrasta na szatynkę i to ciemną z grubymi, pięknymi włosami. Właśnie włosy blond są najczęściej jeszcze w wieku przedszkolnym bardzo delikatne. Wielu lekarzy podkreśla, że to czy dziecko będzie miało włosy proste czy też loki, grube czy cienkie stabilizuje się dopiero koło szóstego roku życia.

Pielęgnacja i wzmacnianie włosów małego dziecka
Niektóre mamy polecają sobie różne metody poprawienia stanu włosów dziecka. Na pewno polecana oliwka nakładana na główkę od niemowlęctwa nie zaszkodzi. Mamy podpowiadają sobie, że lepsza od oliwki dziecięcej jest oliwka z oliwek lub olej kokosowy. Tu można zgodzić się, że olej kokosowy jest bardzo skutecznym „kosmetykiem”, bardzo dobrze odżywia mieszki włosowe i wpływa na stan skóry.

Wszystkiemu winne geny
Włosy małych dzieci są z natury cienkie. Nie należy oczekiwać, że jeśli rodzice nie mają bujnych czupryn, to nagle dziecku pomogą cudowne metody sprawiające, że będzie posiadać bujną czuprynę. Dziecko niekoniecznie musi dziedziczyć włosy (tak, jak i inne cechy) po rodzicach – dość często dziedziczą wiele cech po dziadkach, a nawet dalszych krewnych.
Wiele mitów związanych jest z obcinaniem i podcinaniem włosów – mamy w dalszym ciągu wierzą, że obcinanie włosów „na krótko” wzmacnia włosy dziecka. Dermatolodzy podkreślają, że to mit – liczba mieszków teoretycznie jest w chwili urodzenia określona na całe życie – teoretycznie, bowiem najnowsze badania naukowców amerykańskich obalają tę teorię i potrafią oni już pobudzić skórę do tworzenia nowych mieszków włosowych.
Należy bardzo rozsądnie wybierać szampony do mycia dziecięcych włosów – najlepiej używać prostych i atestowanymi kosmetyków przeznaczonych dla małych dzieci. Należy pamiętać, że 5-6 rok życia dziecka to okres, w którym włosy stają się grubsze, a ich kolorystyka przypomina naturalny kolor włosów rodziców.