Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Wiosenne zmęczenie, a może objaw choroby?

data dodania artykułu: 30 marzec 2010 źródło: RynekZdrowia.pl

Bóle głowy, znużenie, osłabienie, złe samopoczucie dopadają nas wiosną, gdy świat budzi się do życia. Najczęściej objawy te są oznaką pozimowego zmęczenia, ale mogą być także symptomem choroby. Badania wykazują, że syndrom wiosennego osłabienia dotyka od 50 do 60 proc. mieszkańców krajów europejskich.Skala problemu sprawiła, że od kilku lat naukowcy analizują przyczyny osłabienia wiosennego i szukają metod jego zwalczania. Szczególnie, że skutki przejścia organizmu z okresu zimowego na wiosenny, jak ustalili naukowcy z Instytutu Badań Demograficznych Maxa Plancka w Rostocku, są poważne.

Niemieccy badacze

przeanalizowali dane ponad 1 mln osób z Austrii, Danii oraz Australii i stwierdzili, że bez względu na region, dzieci, które urodziły się wiosną żyją statystycznie najkrócej. Ostatni etap ciąży przypada bowiem na zimę, kiedy matka spożywa mniej witamin.

Skutki wiosennego przesilenia mają też konsekwencje ekonomiczne – w tym okresie zmniejsza się nasza wydajność w pracy, a wzrasta absencja, ponieważ osłabiony organizm łatwiej zapada na infekcje lub poważniejsze choroby.

Złe samopoczucie, odczuwalne osłabienie, bóle głowy, kończyn i klatki piersiowej, senność, częste rozdrażnienie... Skąd taka reakcja organizmu na początek wiosny?

– Wiosenne zmęczenie to jakby spóźnianie biologicznego zegara – mówi doktor Jacek Miłoszewski, warszawski internista. – Nasz metabolizm ulega przyspieszeniu, lecz wolniej przystosowuje się do gwałtownych zmian w otaczającym świecie.

– Przestawienie się z okresu zimowego na wiosenny, na inne temperatury, stanowi poważny wysiłek dla organizmu, który różnie w różnych porach roku funkcjonuje. Na przykład, krew jest rzadsza w ciepłych porach roku, bardziej gęsta – w zimnych – dodaje lekarz.

Organizm potrzebuje wzmocnienia
Nie nadążamy za zmianą pór roku, ponieważ zimą żyjemy i odżywiamy się inaczej niż wiosną. Dlatego u progu wiosny, by nadążyć za budzącą się przyrodą, musimy pobudzić wytwarzanie składników układu obronnego, takich jak: przeciwciała, limfocyty T, makrofagi (komórki żerne), komórki NK (ang. Natural Killer – naturalni zabójcy – główna grupa komórek układu odpornościowego odpowiedzialna za zjawisko naturalnej cytotoksyczności), komórki K, które skutecznie zwalczają wirusy, bakterie, obce białka, wywołujące przeziębienie, grypę oraz inne infekcje górnych dróg oddechowych.

Aby wyregulować zegar biologiczny, trzeba wychodzić na długie spacery na świeżym powietrzu, bo po zimie, kiedy prowadzimy mało aktywny tryb życia, nasz organizm jest niedotleniony.

Niebagatelną rolę tu odgrywa dieta. Z oczywistych względów zimą jemy mniej surówek, chętniej sięgamy po gorące, kaloryczne potrawy, które dostarczają mniej aktywnych enzymów, witamin, łatwo przyswajalnych mikro- i makroelementów.

Warunki pogodowe i wilgotność powietrza, charakterystyczne dla wiosny, często dają mylące znaki co do sposobu ubierania się. Nierzadko więc albo się przegrzewamy, albo niedogrzewany i wówczas łatwo o infekcje dróg oddechowych.Zobacz podobne artykuły


Mukowiscydoza
Mukowiscydoza (zwłóknienie torbielowate, cystic fibrosis, w skrócie CF) jest uwarunkowaną genetycznie chorobą monogenową dziedziczoną w sposób autosomalny recesywny o podłożu metabolicznym (związaną z przemianą materii). W populacji polskiej występuje u 1 na około 2000 żywo urodzonych noworodków. Ocenia się, że co 25 osoba w Polsce jest nosicielem genu mukowiscydozy, sama nie wykazując żadnych objawów chorobowych. Gen odpowiedzialny za CF znajduje się na chromosomie 7 i odpowiada za produkcję białka, które odgrywa rolę w transporcie jonów (dokładniej sodu i chloru) przez błony komórkowe. W zależności od rodzaju uszkodzenia w obrębie genu chory cierpi na lżejszą bądź cięższą postać choroby....
czytaj wiecej