Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Stan wzroku polskich dzieci - badania specjalistów

data dodania artykułu: 30 marzec 2010 źródło: PAP - Polska Agencja Prasowa

Od gminy Korycin okuliści z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku rozpoczęli w sobotę cykl tegorocznych badań wzroku u dzieci w ramach projektu "Widok na przyszłość" realizowanego w Podlaskiem.To unikalne, bo prowadzone na dużą skalę badania. Są one możliwe, gdyż Klinika Okulistyki Dziecięcej z Ośrodkiem Leczenia Zeza w szpitalu dziecięcym dostała na ten cel pieniądze z tak zwanych funduszy norweskich, część środków przekazało także ministerstwo zdrowia i szpital. Wartość całego projektu to blisko 394,5 tys. euro.

Celem projektu jest wczesne wykrywanie i leczenie chorób oczu u dzieci, zwłaszcza u tych z mniejszych miejscowości, które mają gorszy dostęp do specjalistów niż mali pacjenci z większych miast.

W ramach projektu przebadano w 2009 roku blisko 1,4 tys. dzieci, w tym roku przebadanych będzie jeszcze ponad tysiąc małych pacjentów w wieku od 6 miesięcy do 7. roku życia w 15 gminach - poinformowała PAP koordynator projektu Urszula Lisowska z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Po gminie Korycin, w kwietniu badania odbędą się jeszcze w 14 kolejnych gminach. Będą to m.in.: Zawady, Czarna Białostocka, Dąbrowa Białostocka, lekarze dojadą także do Jaświł i Jasionówki, a potem na Suwalszczyznę. Badania potrwają do listopada. W każdym miejscu przed badaniami pojawiają się ogłoszenia dla rodziców.

Jak informowała wcześniej PAP szefowa Kliniki Okulistyki w szpitalu dziecięcym w Białymstoku prof. Alina Bakunowicz-Łazarczyk, u jednej czwartej z blisko 1,4 tys. przebadanych dotąd przez specjalistów dzieci wykryto różne wady wzroku. Lekarze ocenili, że to bardzo dużo.

Najwięcej było wad wzroku takich jak krótkowzroczność (100) i nadwzroczność (111), wykryto też 59 przypadków astygmatyzmu, 44 dzieci miało zeza, a 15 - jaskrę. Był też m.in. jeden przypadek zaćmy.

Bakunowicz-Łazarczyk tłumaczyła, że taka duża liczba dzieci z krótkowzrocznością to efekt siedzenia przed komputerami od najmłodszych lat. Mówiła też, że dużo jest przypadków nadwzroczności, a to może predysponować np. do pojawienia się zeza.

Lekarze podkreślają, że ważne jest wczesne wykrywanie tych wad, by móc wdrożyć profilaktykę i po to, by rodzice baczniej obserwowali zachowania dzieci, np. w kontakcie z komputerem, i odpowiednio reagowali.

W ramach projektu został także zakupiony przenośny i stacjonarny sprzęt medyczny. Kupiono m.in. urządzenia do operacji zaćmy, do badania ciśnienia wewnątrzocznego i oceny wad wzroku oraz diagnostyki jaskry.

Projekt zostanie podsumowany w grudniu 2010 roku. KOW