Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 11 marzec 2010 autor:

Klinika Handsome Men

źródło: Klinika Handsome Men

Na co dzień spotykamy się nie tylko w domu, ale również w różnorodnych sklepach czy na reklamach z różnorakimi szamponami – nie tylko mającymi różnych producentów, ale również znacznie różniącymi się składem czy nawet linią zapachową. Najczęściej kupujemy takie szampony, na których jest napisane, że nadają się do rodzaju naszych włosów, ale jednocześnie te, które widzimy na reklamach – raczej nie decydujemy się na marki nam nieznane, jako że zwyczajnie nie mamy do nich zaufania. Oczywiste jest, że szampony różnych firm różnią się między sobą – jaka jest to jednak różnica i na ile można mówić o różnorodności szamponów, to już jest inna kwestia.    Wszystkie szampony mają mniej więcej taki sam skład – przeważają w nich podobne grupy substancji, dlatego właśnie można mówić o tym, że ogólnie szampony niewiele się od siebie różnią. Przeważająca ilość każdego szamponu to tak zwany detergent – to on odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o czyszczenie włosów ze wszystkich zabrudzeń i zanieczyszczeń, jak również o mycie skóry głowy. W szamponach zwykle detergentem jest roztwór mydła sodowego lub potasowego, które jest całkowicie rozpuszczalne w wodzie – to, dlatego szampon działa tylko na mokrych włosach. Niektóre firmy stawiają również na to, aby substancje będące mydłami zastępować innymi, które mają podobne zastosowanie, ale o wiele więcej funkcji – takie substancje to na przykład wszelkie sole amonowe i alkohole, jednak ich użycie nadal wzbudza wiele kontrowersji – mogą dla skóry wrażliwej okazać się drażniące oraz toksyczne, dlatego trzeba uważać z ich zastosowaniem w szamponach. Jeśli jednak stosujemy, szczególnie u małych dzieci, taki właśnie szampon, trzeba pamiętać o tym, że jest jedynym, w którym wykluczona jest konieczność dodawania kolejnych substancji m.in. buforujących, o których mowa poniżej, co powoduje, że szampon przestaje podrażniać oczy.

    Następnymi substancjami, które są zawarte we wszystkich szamponach, są bufory – te pochodne kwasu EDTA służą w szamponach wielu celom, zwykle opartym na ochronie włosa. Bufory charakteryzują się nieco kwaśnym odczynem, dzięki czemu doskonale chronią włos przed zmyciem naturalnej, tłuszczowej bariery ochronnej, jak również zapobiegają wypłukiwaniu naturalnych składników odżywczych. Dzięki buforom włosy po umyciu odpowiednim szamponem przestają się elektryzować, co jest istotne szczególnie w zimie, kiedy narażamy włosy i skórę głowy na ciągły kontakt z materiałem czapki.
 
   Coraz częściej spotyka się również szampony, które zawierają także odżywki – takie zestawienie jest praktyczniejsze, choć przy włosach potrzebujących ochrony odżywki jednak może nie dać takich samych rezultatów. Wszelkie substancje kondycjonujące włosy, takie jak środki nabłyszczające czy antystatyczne, są zwykle zawarte w szamponach w ilościach małych, jednak wystarczających do działania na zdrowych włosach – sole mineralne oraz związki takie, jak metikony nie tylko sprawią, że nie będą nam się elektryzować włosy, ale również, że będą one ładnie nabłyszczone; nabłyszczenie jest tutaj głównie zasługą właśnie metikonów, które odbijają promienie światła od włosów.
  
 Jeśli chodzi o środki, które mają za zadanie leczyć czy pielęgnować dodatkowo włosy, trzeba być ostrożnym. Okazuje się bowiem, że najczęściej hasła reklamowe odnośnie dodatku ziół czy egzotycznych owoców i wyciągów z nich są dosyć naciągane – raczej mają być sposobem na promocję, niż rzeczywistością. Jeśli kupujemy szampon leczniczy, co zwykle zdarza się w aptece, możemy być pewni, że zawiera określone zioła czy dodatki, które zawarto na etykiecie – jeśli jednak decydujemy się na zakup zwykłego szamponu z dodatkiem np. alg, trzeba być przygotowanym na to, ze tak naprawdę będzie ich tam niewiele. Jedynie szampony przeciwłupieżowe, jeśli chodzi o szampony ogólnie dostępne, posiadają w swoim składzie substancje lecznicze – jest to zazwyczaj siarczek selenu, który ma za zadanie regulować pracę gruczołów łojowych.
  
 Oczywiście, w szamponach zawierane są jeszcze jedne substancje – są to substancje zapachowe. Substancje takie powstają na skutek zmieszania kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu różnych substancji chemicznych, wskutek czego osiąga się określoną, perfumeryjną linię zapachową, zazwyczaj charakterystyczną dla całej serii kosmetyków do włosów danej firmy czy danej linii. Taki chwyt pozwala nie tylko na skojarzenie zwykle miłego zapachu szamponu z określonym wyrobem, ale również sprawia, że linie szamponów są rozpoznawalne oraz kojarzone od razu przez ich potencjalnych klientów – okazuje się bowiem, ze przy wyborze szamponu o takich samych właściwościach z różnych firm, decyduje nuta zapachowa.
 
   Dodatkowo w szamponach są stosowane inne substancje, które mają na przykład polimeryczną budową sprawiać, że szampon wygląda na bardziej skondensowany. Wszystkie inne substancje występują zwykle w szamponach w ilościach śladowych – oczywiście, póki mówimy o szamponach kupowanych w supermarketach, a nie w aptekach, bowiem różnica jest ogromna. Ogólnie okazuje się, że szampony mają skład bardzo podobny – dlatego nie ważne, jaką firmę zakupimy, możemy spotkać się z prawie identycznym produktem.