Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 03 marzec 2010 autor:

Klinika Handsome Men

źródło: Klinika Handsome Men

Włosy reagują na diety hypokaloryczne, czyli w założeniu diety dostarczające 700-1000 kalorii. Wiele nastolatek stosuje diety jeszcze bardziej drastyczne – 300-500 kalorii na dobę. Na wypadanie włosów ma także wpływ zbyt jednostronne odżywianie się – dieta niskobiałkowa (wszystkie diety z wykluczeniem mięsa).



    Nagły spadek i to drastyczny wagi może być powodowany różnymi powodami. Najczęściej w młodym wieku są to jednorodne diety lub wspomniane wyżej obniżanie kalorii do takiej ilości, że organizm musi zjadać własne zapasy – dokąd jest jeszcze tłuszcz, zostaje on zużyty, potem są to zniszczone komórki, a na samym końcu organizm zaczyna „zjadać” zdrowe komórki – w konsekwencji człowiek chudnie i traci siłę. Organizm najpierw rezygnuje z odżywiania tych części, które są dla niego mało istotne – włosy są mało ważne dla funkcjonowania człowieka, więc są zaniedbywane, zresztą niektóre składniki muszą być dostarczane z zewnątrz – żelazo i siarka są niezbędne dla wzrostu włosów, organizm musi mieć je dostarczane cały czas, brak żelaza często pojawia się przy normalnym trybie życia.

    Najlepiej o tym, co czyni drastyczny spadek wagi mogą powiedzieć anorektyczki. Ich włosy zazwyczaj wypadają garściami, przy tym stają się jak siano, matowe i bez połysku. Anorektyczki mają najczęściej ciało pokryte meszkiem, niechciane włosy pojawiają się na rękach i nogach.  Czasami jednak nie anoreksja, ale tak zwana szybka i skuteczna dieta, którą otrzymujemy od kogoś lub znajdujemy w Internecie okazuje się mocno niedoborowa i organizm woła o ratunek gubiąc włosy. Chudnięcie na dietach niskobiałkowych, jeśli nie są naprawdę dobrze zbilansowane powoduje dużo rożnych zaburzeń – niestety wiele osób odchudzających się przy pomocy takich diet nawet dobrze zbilansowanych, lubi robić uproszczenia, z czegoś zrezygnuje, coś innego doda i po precyzyjnym bilansie nie zostaje nawet ślad.

    Innym powodem może być wypadanie włosów, gdy człowiek chudnie wycieńczony chorobą. Często człowiek choruje z gorączką i to właśnie gorączka lub przyjmowane leki – często antybiotyki, powodują, że po trzech czy czterech miesiącach włosy zaczynają nagle wypadać. Jest tu często związek kilku przyczyn – długotrwała gorączka powoduje utratę apetytu, to zaś sprawia, ze organizmowi brakuje wielu składników odżywczych i koło się zamyka – włosy nie otrzymują potrzebnych składników z pożywieniem – żelaza, siarki, miedzi, witamin A, E i C i nie ma możliwości budowania włosów, więc jak najwięcej z nich przechodzi w stan telogenowy, by po pewnym czasie wypaść. Mieszek włosowy zastyga wówczas w oczekiwaniu na dostarczenie składników budulcowych i wówczas wyrasta z niego nowy włos. Dlatego nie należy wpadać w czarną rozpacz, jeśli przyczyną wypadania włosów jest zła dieta. Zmiana diety spowoduje, że kosmyki zaczną odrastać, ale nic, co związane z włosami nie dzieje się błyskawicznie (no oprócz łysienia plackowatego, które potrafi człowieka pozbawić włosów w jedną noc) i na odrośnięcie utraconych włosów trzeba nieco poczekać. Włos rośnie powoli, około pół centymetra miesięcznie – chociaż są preparaty, które nieco przyspieszają to tempo.

    O tym, że nawet zdrowe odchudzanie może powodować wypadanie włosów możemy dowiedzieć się z wielu forów dyskusyjnych, na których osoby odchudzające się, korzystające z diet układanych przez fachowców również mają problemy z wypadającymi włosami. Bardzo często jest to reakcja organizmu na nowość, na zmianę – czasami, jeśli dietę zaczynamy zimą, organizm ogromne ilości dostarczanych składników przetwarza w energię do utrzymania ciepła – zawsze osoby odchudzające się bardziej marzną. Powstają wówczas różne nieprzewidywalne niedobory typu żelazo, słabsze krążenie krwi. Krążenie krwi w wypadku włosów jest bardzo ważne, do mieszków włosowych krew doprowadzana jest naczynkami włosowatymi – kiedy krążenie krwi jest słabe, to krew ze świeżymi zapasami i tlenem po prostu do nich nie dociera. Osoby odchudzające się często mają słabsze krążenie, bardzo często efektem odchudzania jest spadek ciśnienia krwi. W efekcie włosy na tym tracą – można im pomóc stosując delikatny masaż pobudzający krążenie.