Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Markery dla skutecznego leczenia raka piersi

data dodania artykułu: 17 luty 2010 źródło: PAP - Polska Agencja Prasowa

Coraz lepsze poznanie mechanizmu inwazji nowotworów i powstawania przerzutów to warunek powstawania coraz lepszych, mniej agresywnych terapii. Analizę zmian u chorych na raka piersi prowadzi dr Anna Żaczek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jej projekt badawczy zostanie sfinansowany ze środków programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.



"Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w krajach rozwiniętych, a także najczęstszą przyczyną zgonów z powodu choroby nowotworowej u kobiet. Główną przyczyną zgonów spowodowanych rakiem piersi jest powstawanie przerzutów" - przypomina dr Żaczek.

Motywem przewodnim jej badań jest lepsze zrozumienie mechanizmów powstawania przerzutów. Celem aplikacyjnym będzie opracowanie molekularnej metody diagnostycznej potencjalnie istotnej w praktyce klinicznej.

Biotechnolog zamierza przeprowadzić badanie zmian molekularnych na poziomie genu i białka zachodzących w komórkach nowotworu. Zmiany te pozwalają komórkom namnażać się lokalnie, a następnie odrywać się od guza pierwotnego, dokonywać inwazji na okoliczne tkanki i wreszcie przemieszczać się do krwioobiegu, który transportuje je w odległe rejony organizmu, umożliwiając tworzenie przerzutów.

Dr Żaczek chce opracować metodę, która pozwoli wychwycić i scharakteryzować oderwane od guza, krążące w krwioobiegu komórki nowotworowe.

"Uważa się, że sama obecność komórek nowotworowych we krwi źle rokuje dla chorych - wiąże się z krótszym czasem przeżycia i opornością na leczenie. Jednocześnie stosowane obecnie metody oznaczania tych komórek są wciąż niedoskonałe, a ich charakterystyka słabo poznana" - ocenia doktor.

W jej opinii, nowo opracowana metoda może być ważnym narzędziem w rękach lekarzy decydujących o terapii pacjenta. Analiza uchwyconych komórek nowotworowych ma szansę wyłonić cechy molekularne związane z ich aktywacją we krwi, narastaniem złośliwości i umiejętności kolonizacji przez nie nowego miejsca.

Realizacja celów projektu wpisuje się w nurt badań mających umożliwić indywidualizację leczenia chorych na raka piersi - może przyczynić się do opracowania nowego standardu opieki, pozwalając na dokładniejsze przewidywanie przebiegu choroby i skuteczności odpowiedzi na leczenie.