Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 03 luty 2010 autor:

Klinika Handsome Men

źródło: Klinika Handsome Men

Pielęgnacja włosów powinna być dostosowana do ich rodzaju i stanu. Do każdego rodzaju włosów można obecnie na rynku znaleźć odpowiednie kosmetyki, które będą wspierać ich najsłabsze strony. Istnieje również szereg zabiegów i czynności, które powinno stosować się niezależnie od rodzaju kosmyków.    Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że samo używanie kosmetyków pielęgnujących nie jest podstawą – należy również odpowiednio traktować włosy. Dobrze jest myć czuprynę tak często, jak tego wymaga – jednak codziennie mycie może osłabić włosy, dlatego należy być ostrożnym. Przed umyciem dobrze jest włosy rozczesać, aby nie plątały się – dobrze również po umyciu nałożyć na nie odżywkę lub preparat ułatwiający rozczesywanie, ale nie rozczesywać włosów mokrych i poplątanych bez wspomagania kosmetyków, jako że są one bardzo podatne na urazy. Ograniczenie do minimum zabiegów typu suszenie czy prostowanie włosów wpłynie zbawiennie na stan kosmyków – wszak zabiegi te osłabiają cebulki włosów oraz przesuszają same włosy. Dobrze jest natomiast w czasie mycia szamponem poświecić nieco czasu skórze głowy – delikatny masaż pozwoli na pobudzenie cebulek włosowych i przyspieszenie rośnięcia włosów. Po umyciu należy delikatnie osuszyć włosy ręcznikiem, ale niekoniecznie stosować suszarkę, a pozwolić kosmykom samym wyschnąć. Jeśli konieczne jest użycie suszarki, dobrze jest nabyć taką z dyfuzorem rozprowadzającym powietrze, a także z możliwością nastawienia programu zimnego – mniej niszczy on włosy. Nie należy również włosów narażać na częste zabiegi chemiczne, jak ondulacja czy farbowanie, a także na fryzury naruszające ich strukturę. Suszyć włosy należy w pochyloną głową, co zapewnia im objętość i nie podrażnia skóry głowy.
 
    Najprostsze w pielęgnacji są włosy normalne – jednocześnie, jest bardzo mało osób, które posiadają taki rodzaj włosów; najczęściej są to mężczyźni. U kobiet włosy normalne oznaczają brak zabiegów chemicznych, nie używanie często kosmetyków utrwalających, na przykład lakieru czy wosku, a także rzadkie suszenie włosów oraz używanie prostownicy. Dla takich włosów wystarczy szampon do włosów normalnych wraz z odżywką utrzymującą połysk i nawilżającą końcówki, szczególnie długich kosmyków. Odżywki powinny być raczej do spłukiwania niż bez, dodatkowo można stosować również maseczki nawilżające oraz preparaty chroniące czuprynę przed wpływem wysokiej temperatury i czynników zewnętrznych.

    Następnym rodzajem włosów są włosy z tendencja do przetłuszczania się. Taki rodzaj włosów ma duży procent osób, choć nie każdy wie, jak odpowiednio o nie dbać. Przetłuszczanie się włosów wynika z nieprawidłowej, zbyt nasilonej pracy gruczołów łojowych skóry głowy – niezbędne jest, więc częste, a w niektórych przypadkach nawet codziennie mycie. Szampon dla takiego rodzaju włosów powinien być specjalnie do niego przystosowany, najlepiej ziołowy – tak, aby dodatkowo nie podrażniać skóry głowy, co może doprowadzić do jeszcze szybszego przetłuszczania się. Jeśli chodzi o odżywki, powinny być to odżywki do spłukiwania, nieobciążające włosów, ale zwiększające ich objętość. Można również dla takich włosów stosować, co jakiś czas płukankę z wody wymieszanej z sokiem z cytryny, która dobrze wpływa na pH skóry głowy, a także maseczkę z drożdży, dzięki której na kosmykach nie gromadzi się nadmierna ilość sebum. Takie włosy to bardzo często również włosy z łupieżem – w takim przypadku, dobrze jest stosować odpowiednie preparaty przeciwłupieżowe.
 
    Najtrudniejsza wydaje się być pielęgnacja włosów suchych i zniszczonych, nie tylko poprzez zabiegi chemiczne, ale również silne ich związywanie, oddziaływania promieni słonecznych, długotrwałe choroby i inne okoliczności. Pielęgnacja takich włosów powinna polegać głownie na ich wzmacnianiu i nawilżaniu – włosy suche i zniszczone nie maja połysku, trudno jest układać z nich fryzury, łatwo się łamią i ulegają uszkodzeniom. Z tego powodu należy stosować do nich szampony przeznaczone dla takiego rodzaju włosów – wzmacniają one cebulki, powodują wzmocnienie samego włosa oraz zapobiegają nagminnemu ich wypadaniu w dużych ilościach. Odżywki do włosów zniszczonych i suchych mogą być odżywkami bez spłukiwania, jako ze będą trwały na włosach, jako warstwa ochronna. Dobrze jest również regularnie stosować odpowiednie, nawilżające i wzmacniające maseczki do włosów suchych i zniszczonych, dzięki którym będą one szybciej wracać do normy. Należy unikać silnego wiatru i słońca (albo chronić je preparatami z odpowiednio wysokimi filtrami UV), a także nie poddawać zabiegom farbowania czy trwałej ondulacji. Dobrze jest również zaprzestać stosowania suszarek oraz prostownic, dopóki kosmyki nie wrócą do normy. Na włosy suche można również, co jakiś czas nałożyć rozgrzany olejek migdałowy lub napar z nagietka, które w naturalny sposób wzmocnią czuprynę i otoczą ją warstwą ochronną.