Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 29 styczeń 2010 źródło: biomedical.pl

Choroba piąta, rumień zakaźny, to zakaźna choroba wirusowa, przebiegająca ostro, wywołana przez zakażenie parvowirusem B 19V, który rozwija się w czerwonych ciałkach krwi i może powodować anemię. Rumień zakaźny dotyczy głównie kilkuletnich dzieci i niemowląt.Okres wylęgania: wynosi ok. 2 tygodni.

Zakaźność: bardzo mała.

Objawy. Nie zwiastują jej żadne objawy. Nie występuje gorączka lub gorączka jest bardzo mała (do 38 stopni). Zazwyczaj jedynym objawem jest charakterystyczna wysypka, tzw.girlando wata, która z początku ma charakter ostro odgraniczonego rumienia zlokalizowanego na policzkach (kształt motyla). Jest to żywy rumień, obejmujący głównie policzki, z bladym obszarem wokół ust. Rumień często przybiera kolor sinoczerwony, dając wrażenie, jakby dziecko było spoliczkowane. Po 1-4 dniach wysypka zajmuje kończyny górne i dolne, tułów, pośladki. Charakterystyczne dla wysypki są plamki blednące w centralnej części, które tworzą rumieniowe obrączki i girlandy. Czasami w przebiegu choroby może wystąpić powikłanie ze strony układu czerwonokrwinkowego szpiku, które, w rzadkich przypadkach, może prowadzić do ostrego zespołu hemolitycznego. Rumieniowi zakaźnemu może też towarzyszyć ból gardła oraz powiększone węzły chłonne.

Wysypka jest swędząca i trwa najczęściej 11 dni, ustępuje i nawraca przez 1 - 3 tygodnie, znika bez złuszczania się i blizn. Czasami odnawia się podczas ciepłej kąpieli, po większym wysiłku fizycznym, po potarciu skóry lub przy silniejszych emocjach.

Rumień zakaźny u dorosłych ma znacznie ostrzejszy przebieg i trwa nawet do miesiąca -objawia się zapaleniem i bólami stawów bioder, kolan, nadgarstków, rąk, dłoni i stóp.

Natomiast zakażenie parwowirusem jest poważnym zagrożeniem dla ciąży (szczególnie w 1 trymestrze) i może spowodować obrzęk płodu, obumarcie ciąży, a także poronienie.

Leczenie

Nie ma leczenia jako takiego, ale dzieciom, u których wystąpią zaburzenia immunologiczne lub przewlekła niedokrwistość podaje się immunoglobulinę. Można też podawać leki, które łagodzą swędzenie. Chorego należy również odizolować od otoczenia średnio na 7 dni.