Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 18 styczeń 2010 autor:

Klinka Handsome Men

źródło: Klinka Handsome Men

Włosy zniszczone to włosy „specjalnej troski” – wymagają nie tylko większej ilości zabiegów pielęgnacyjnych, ale również stosowania odpowiednich kosmetyków oraz mają postawiony rząd zakazów, jeśli chodzi o zabiegi chemiczne czy mechaniczne. Aby móc doprowadzić zniszczone włosy do ich świetności, należy stosować odpowiednią ich pielęgnację i ochronę.
 



    Przede wszystkim, musimy być świadomi powodów, z których nasze włosy zaliczają się do zniszczonych – nieprawidłowa pielęgnacja, przesuszenie, narażenie ich na negatywne czynniki zewnętrzne, niedobór witamin i mikroelementów czy też zabiegi fryzjerskie mogą być przyczyną tego, że nasze włosy nie wyglądają dobrze, łatwo się łamią, w dużych ilościach wypadają. Znalezienie przyczyny niejednokrotnie znacznie ułatwia dążenie do naprawy i wzmocnienia kosmyków.

    Dobrze jest dbać o zniszczone włosy od wewnątrz, dostarczając im odpowiednich substancji odżywczych, stymulujących ich wzrost oraz poprawiających wygląd. Dostępne w aptekach tabletki w formie kapsułek zawierają zwykle zestaw witamin, takich jak witaminy C i E, a także biotyna. Można ten zestaw uzupełniać tabletkami ze skrzypu polnego i pokrzywy, jak również tranem oraz składnikami intensywnie nawilżającymi od wewnątrz – taki zestaw witamin i mikroelementów, stosowany regularnie, po jakimś czasie (zwykle 6-8 tygodni) znacznie wpłynie na poprawę wyglądu naszych włosów, wzmocni je oraz odżywi.

    Do włosów zniszczonych dostosowane są odpowiednie szampony – najlepiej pytać o nie fryzjera. Są to szampony intensywnie nawilżające oraz wzmacniające strukturę włosa, a także chroniące go przed czynnikami zewnętrznymi. Szampony takie stosowane powinny być do spółki z odżywkami bez spłukiwania, które mają za zadanie dodatkowo wzmocnić włos, dodać mu elastyczności oraz uchronić go przed słońcem i silnym wiatrem. Na włosy zniszczone dobrze jest również nakładać intensywnie nawilżające odżywki, zapewniające włosom szybki wzrost oraz odnowienie struktury.

    Trzeba pamiętać o tym, ze włos zniszczony jest znacznie bardziej podatny na łamanie się, rozdwajanie i wypadanie. Jest to szczególnie niebezpieczne podczas mycia czupryny – dlatego właśnie przed myciem należy ją dobrze rozczesać, zaś po myciu nie rozczesywać na siłę, ale nałożyć preparat ułatwiający rozplątywanie pasemek, czyli zamykający łuskę włosa – dzięki temu włosy nie będą się plątać i będzie o wiele łatwiej je rozczesać. Dodatkowo, można stosować preparaty zwiększające objętość kosmyków, jako że włosy zniszczone mają tendencję do szybkiego oklapywania, jak również preparaty nawilżające końcówki.
 
    Aby móc regenerować zniszczone włosy, należy najpierw zadbać o to, aby nie były narażone na niszczenie jeszcze bardziej, niż dotychczas. W tym celu dobrze jest stosować preparaty ochronne, szczególnie, jeśli często jesteśmy narażeni na silne działanie promieni UV lub chlorowanej albo słonej wody. Preparaty takie można zakupić w aptece czy drogerii – najczęściej mają postać mgiełki do włosów, która zarówno chroni, jak i je nawilża z zewnątrz. Dodatkowo, w upalne dni niezbędne jest noszenie nakrycia głowy, które uchroni kosmyki przed bezpośrednim działaniem słońca – podobnie, jeśli mamy do czynienia z silnym wiatrem. Po korzystaniu z kąpieli słonecznej czy po pływaniu w basenie albo morzu, należy jak najszybciej udać się pod natrysk oraz umyć dokładnie włosy, wcierając w nie preparaty wzmacniające oraz ochronne. Niezwykle ważne jest również picie w upalne dni odpowiedniej ilości wody.

    Zniszczone włosy można regenerować również za pomocą ziołowych przepisów naszych babć, które jednak działają o wiele wolniej i podobnie jak tabletki, wymagają pewnej systematyczności w stosowaniu. Jeśli nasze włosy są ciemne, możemy zastosować płukankę z zaparzonego naparu pokrzywy – należy jednak pamiętać, aby nie używać świeżej pokrzywy, jako że farbuje ona włosy. Podobnie działa i nadaje się do każdego koloru włosów płukanka z liści nasturcji i skrzypu polnego. Znana jest również maseczka śmietanowa, złożona z kilku łyżek śmietany, łyżeczki soku cytrynowego i oleju kukurydzianego, zmieszanych ze sobą oraz spłukiwanych po 10 minutach nałożenia na głowę oraz przykrycia folią. Na włosy w ramach maseczki można również nałożyć podgrzany olejek migdałowy z witaminą E.