Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Kryzys w pediatrii: czy opłaca się leczyć dzieci?

data dodania artykułu: 06 styczeń 2010 autor:

Iwona Bączek

źródło: RynekZdrowia.pl

Dyrektorzy wysokospecjalistycznych szpitali dziecięcych nie składają broni: walka o lepsze finansowanie polskiej pediatrii trwa. 22 lipca mają kolejne spotkanie w tej sprawie z przedstawicielami NFZ i resortu zdrowia.



Maciej Piróg, dyrektor Instytutu Pomnika-Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie-Międzylesiu, nie ukrywa, że menedżerowie zarządzający dziecięcymi lecznicami są coraz lepiej przygotowani do negocjacji m. in. w sprawie podwyższenia wartości punktowej wysokospecjalistycznych świadczeń pediatrycznych. - Nasze argumenty będą trudne do odrzucenia, ale cel, szczególnie w warunkach kryzysu mocno dotykającego płatnika, stanowi duże wyzwanie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor Piróg.

Problemy finansowe IP-CZD, sztandarowej placówki polskiej pediatrii, zaczęły się nasilać po wdrożeniu w lecznictwie szpitalnym w lipcu ub.r. nowego systemu rozliczeń z Funduszem w ramach Jednorodnych Grup Pacjentów. W ocenie dyrektora IP-CZD, metodologia tworzenia JGP nie odzwierciedlała przekroju najcięższych i stosunkowo rzadkich schorzeń u dzieci leczonych w wysokospecjalistycznych szpitalach. JGP były tworzone na podstawie wartości dotychczasowych świadczeń katalogowych, przypisanych do odpowiednich grup i zważonych liczbą świadczeń z uwzględnieniem częstości występowania. Okazało się jednak, że IP-CZD nie mieści się w tym schemacie.

Centrum pod kreską
Maciej Piróg już w listopadzie ub.r. mówił Rynkowi Zdrowia, że poziom finansowania i sposób rozliczania mijają się z rzeczywistymi kosztami realizacji świadczeń. Powoduje to spadek przychodów i wzrost narastających co miesiąc zobowiązań Instytutu, któremu może w konsekwencji grozić utrata płynności finansowej.

Do rozmowy na temat kondycji IP-CZD wróciliśmy po siedmiu miesiącach.

– Sytuacja finansowa Instytutu jest zła – przyznaje Maciej Piróg. – Każdego miesiąca do zbilansowania się brakuje 2-2,5 mln zł. Nasze zobowiązania wymagalne wynoszą obecnie 60 mln zł, tj. ponad 20 proc. 250-milionowego budżetu rocznego. Na razie widzimy tylko jedną drogę: ciąć koszty oraz – jeśli nie można uzyskać lepszej ceny za świadczenia – zwiększyć ich liczbę...







Zobacz podobne artykuły


Szczepienia obowiązkowe dziecka do 1 roku życia
Co roku Główny Inspektor Sanitarny przygotowuje a Ministerstwo Zdrowia zatwierdza Kalendarz Szczepień Obowiązkowych. Szczepienia te muszą być wykonane w określonym czasie, dlatego też warto zapoznać się z harmonogramem. Dzięki rozwojowi szczepień aktualnie wiele szczepionek jest kojarzonych, co znaczy, że w czasie jednego ukłucia stosuje się wiele szczepionek w jedej....
czytaj wiecej
Narkoza może być groźna dla małych dzieci
Dzieci, które przed ukończeniem trzeciego roku życia przechodzą wiele operacji w znieczuleniu ogólnym mają podwyższone ryzyko trudności z nauką w późniejszym okresie życia - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Anesthesiology". Już wcześniejsze badania na zwierzętach sugerowały, że leki znieczulające powodują zaburzenia w rozwoju mózgu młodych osobników.
...
czytaj wiecej