Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Umieralność wcześniaków w Polsce - dane są fatalne

data dodania artykułu: 06 styczeń 2010 źródło: RynekZdrowia.pl

Polska znalazła się na drugim miejscu od końca w raporcie dotyczącym umieralności wcześniaków w krajach Unii Europejskiej. Aż połowa noworodków ważących od 500 do 750 g i jedna piąta z wagą do kilograma umiera.



Nie przeżywa także aż 10 proc. noworodków z wagą mniejszą niż 1,5 kg. Gorsze wyniki są jedynie w Grecji - informuje o unijnym raporcie dziennik Polska. Na oddziałach neonatologii brakuje miejsc, a sprzęt - z racji swojego wieku - często ulega awariom... Lekarze ostrzegają: pomóc może jedynie zwiększenie środków na badania profilaktyczne i unowocześnianie aparatury.

W 2007 roku w polskich szpitalach urodziły się 24 tys. wcześniaków, co stanowi 7 procent wszystkich urodzeń. A ilość miejsc przygotowana do intensywnej terapii noworodków jest znikoma. Przykładowo w całym woj. małopolskim zamieszkanym przez około 3.5 miliona ludzi jest raptem 40 takich stanowisk.

- Sytuacja jest dramatyczna. Trafiają do nas dzieci z całego województwa. Wcześniaków przybywa, a miejsc dla nich wciąż brakuje - mówi Dorota Pawlik, neonatolog z krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego. - Jeszcze nie zdarzyło się, by jakiś inkubator stał wolny.

Na Śląsku nie ma specjalistycznego ośrodka i niejednokrotnie maluszki trzeba przewozić do Opola, Łodzi, Krakowa i Warszawy, bo w regionie na oddziałach intensywnej terapii brakuje dla nich miejsc.

Mieszkanki woj. lubuskiego muszą jeździć aż do Poznania. W mniejszych miastach sytuacja jest jeszcze gorsza. W powiatowych szpitalach często nie ma oddziałów neonatologii, a nie zawsze można zapewnić noworodkowi transport na odległość 100-200 km.







Zobacz podobne artykuły


Nadmierny stres naraża dzieci na ryzyko choroby serca
Długotrwałe przeżywanie stresu znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Jak dowodzą badania przeprowadzone na zlecenie Instytutu Kardiologii w Warszawie, stres jest powszechnym problemem wśród dzieci i młodzieży. Najmłodsi odczuwają jego objawy, choć zaledwie 4 proc. z nich potrafi prawidłowo powiązać je ze zjawiskiem stresu. ...
czytaj wiecej
Przyjmowanie leków w okresie ciąży i karmienia
Bez konsultacji z lekarzem nie powinno się przyjmować w czasie ciąży nawet aspiryny - mówiono podczas konferencji prasowej "Bezpieczeństwo stosowania leków w okresie ciąży i karmienia". Konferencję zorganizował Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dr Wojciech Łuszczyna, rzecznik Urzędu, przypomniał o aferze związanej z talidomidem, lekiem przeciwwymiotnym i przeciwbólowym....
czytaj wiecej
Sposób oceny ryzyka retinopatii wcześniaków
Regularne pomiary masy ciała wcześniaków mogą pomóc wytypować dzieci najbardziej narażone na retinopatię - wynika ze szwedzkich badań, o których informuje pismo "Pediatry". Wcześniaki przychodzą na świat z wieloma narządami nie w pełni wykształconymi, dlatego są bardziej narażone na ich uszkodzenie....
czytaj wiecej
Szczepienia obowiązkowe dziecka do 1 roku życia
Co roku Główny Inspektor Sanitarny przygotowuje a Ministerstwo Zdrowia zatwierdza Kalendarz Szczepień Obowiązkowych. Szczepienia te muszą być wykonane w określonym czasie, dlatego też warto zapoznać się z harmonogramem. Dzięki rozwojowi szczepień aktualnie wiele szczepionek jest kojarzonych, co znaczy, że w czasie jednego ukłucia stosuje się wiele szczepionek w jedej....
czytaj wiecej