Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 22 grudzień 2009 źródło: MediWeb.pl

Z danych z badania przeprowadzonego przy pomocy lekarzy pierwszego kontaktu wynika, że 60% pacjentów z dysfunkcjami erekcji to osoby pomiędzy 40. a 60. rokiem życia - mężczyźni aktywni zawodowo, którzy są często dobrze sytuowani, najczęściej są także w stałych związkach, z odchowanymi dziećmi.



Nie chcą rezygnować z seksu - warto dodać, że według definicji WHO zdrowie seksualne jest integralną składową zdrowia człowieka. Spośród mężczyzn z ED, aż 92% jest żonatych lub w stałych związkach.

Ponad 90% przypadków ED poddaje się skutecznej terapii, a tymczasem w Polsce leczy się tylko 1 na 10 mężczyzn z zaburzeniami wzwodu.

Zdrowie seksualne jest na tyle delikatnym tematem, że na 1,5 miliona pacjentów z zaburzeniami erekcji w Polsce zaledwie 36% ma odwagę zgłosić się po pomoc do lekarza. Wśród pacjentów powszechne jest przekonanie, że dysfunkcje erekcji są naturalnym objawem procesu starzenia się. Tymczasem wiadomo, że u podłoża większości przypadków ED leżą przyczyny organiczne. Niestety, chorzy mimo to wciąż zbyt często myślą, że ED to objaw stresu, zmęczenia, znudzenia partnerką.

Zaledwie 1/3 z tych, którzy do lekarza przyszli, dostaje receptę i może podjąć leczenie. Część pacjentów otrzymuje pomoc w ramach psychoterapii, ale wciąż większość z nich pozostaje bez rozwiązania swego problemu. Zdarza się tak, że lekarza nie interesuje leczenie zaburzeń erekcji i odsyła pacjenta do innego specjalisty. W przypadku takiego pacjenta, który musi pokonać wiele barier, by zdecydować się na szukanie pomocy, a dodatkowo nie jest świadomy związku innych problemów zdrowotnych z ED, może to oznaczać, że do innego lekarza już się nie zwróci. Z grupy pacjentów, którzy otrzymali receptę, część jej nie wykupuje (obawiając się bezpieczeństwa stosowania leku lub wątpiąc w jego skuteczność) - stąd na 1,5 miliona pacjentów z zaburzeniami erekcji w Polsce leczy się tylko ok. 100 000.

Prawie połowa pacjentów z ED nie wie do jakiego lekarza należałoby zwrócić się po poradę. 46% to suma odpowiedzi "trudno powiedzieć" i "odmowa odpowiedzi", które świadczą o zagubieniu respondentów. Seksuolog jest najczęściej wymienianym lekarzem specjalistą i z pewnością może tu pomóc, ale gdyby pacjenci chcieli poszukać pomocy tylko u seksuologów - to jest ich zbyt mało, by poradzić sobie ze skalą problemu.









Zobacz podobne artykuły


Zdrowie intymne dojrzałego mężczyzny
Sporo się mówi na temat zdrowia intymnego kobiety. Media często podejmują ten jakże ważny problem. Kobiety coraz świadomiej podchodzą do tematu związanego z ich zdrowiem układu moczowo-płciowego. Niestety, jeżeli chodzi o zdrowie intymne mężczyzn znajomość tego problemu wypada znacznie gorzej. A przecież dolegliwości te dotyczą około połowy mężczyzn powyżej 50. roku życia i ponad 70% mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat!...
czytaj wiecej
Erekcja barometrem zdrowia
"Erekcja jest czułym barometrem ogólnego stanu zdrowia. Jej zaburzenia są pewną konsekwencją pogarszania się naszego zdrowia. Jeśli cokolwiek złego się dzieje, warto temu przeciwdziałać, zgłaszając się do lekarza" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach wiceprezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej dr Andrzej Depko....
czytaj wiecej