Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 14 grudzień 2009 źródło: Klinika Handsome Men

Hormony to jedne z substancji wydzielanych poprzez narządy każdego żywego organizmu. Są to substancje biochemiczne, naturalne jest, więc, że mają wpływ na cały organizm człowieka, łącznie z jego włosami, ich rozwojem i wzrostem, a także wypadaniem i wyłysieniem. Jest to jeden z elementów biologii, który nadal pozostaje nie zbadany, dlatego ciągle trwają prace naukowców, którzy starają się zgłębić problem hormonów i ich wpływu na ludzki organizm. Pewne jest, że odpowiadają za bardzo wiele czynników i ich niedobór lub nadmiar może mieć zły wpływ na zdrowie człowieka. Podobnie jest z łysieniem, którego częstą, ale nie jedyną przyczyną są problemy hormonalne.



 

W artykule chcielibyśmy się skupić na problemach hormonalnych prowadzących do nadmiernego wypadania włosów oraz na efektach badań, które zostały przeprowadzone w celu oznaczenia przyczyn łysienia.

 

Androgeny połączone z substancją DHT oraz testosteronem powodują, że zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, pojawiają się pierwsze oznaki łysienia. Według badaczy to te substancje chemiczne są odpowiedzialne za obumierające włosy na naszym ciele i po tym możemy poznać, że problem leży po stronie układu hormonalnego. Już kilkadziesiąt lat temu naukowcy odkryli zależność między wytwarzaniem DHT i testosteronu a wypadaniem i osłabianiem mieszków włosowych. Dowiedziono również, że sam testosteron nie ma bezpośredniego wpływu na łysienie, dlatego też wspomnianemu DHT przypisuje się bezpośredni wpływ na tak zwane łysienie androgenowe, które dotyka znacznej ilości mężczyzn i kobiet.

 

Wpływ DHT został określony, jako ten, który wydłuża fazę spoczynku włosów na rzecz fazy wzrostu, co poprzez kilka kolejnych cykli sprawiało, że regularnie obumierały. DHT ma jednak wpływ na wiele innych przypadłości, które pojawiają się w wieku dojrzewania i latach późniejszych, dlatego jego konkretne zbadanie i oszacowanie, co konkretnie jest odpowiedzialne za wpływ na mieszki włosowe jest obecnie bardzo trudne. Interesującym jest, że testosteron wpływa na owłosienie okolic pach i owłosienie łonowe, podczas gdy DHT wpływa na zarost, owłosienie okolic torsu i kończyn, włosy w nosie i uszach oraz oczywiście łysienie androgenowe. Trzeba, zatem zdawać sobie sprawę, że problemy z poziomem opisywanych hormonów mogą mieć wpływ na bardzo wiele sfer naszego zdrowia i dlatego konkretne znalezienie przyczyny pewnych schorzeń jest tak trudne.

 

 

 

Oprócz wyżej wymienionych hormonów, jest jeszcze jeden, który może mieć wpływ na stan naszego owłosienia. Mowa tutaj o tarczycy, która mimo że nie ma bezpośredniego wpływu na same włosy, to odpowiada za przemianę materii całego organizmu, a ta ma bardzo wielki wpływ na owłosienie. Zauważalnie większe wypadanie włosów pojawia się podczas niedoczynności tego gruczołu i przebiega stosunkowo wolno. Kiedy jednak zauważymy pierwsze objawy, musimy przeprowadzić badanie cebulek włosowych, które pomoże ujawnić problem – znacznie większą ilość obumarłych cebulek włosowych.

 

Do wypadania włosów mogą także prowadzić zaburzenia tarczycy (zarówno nadczynność, jak i niedoczynność). W 50% przypadków doprowadza do tak zwanego łysienia dyfuzyjnego, ale także  do osłabienia owłosienia na całym ciele. Dobrą informacją jest fakt, że gdy uda się przywrócić funkcję tarczycy do normy, to problem obumierania cebulek włosowych zostaje wyeliminowany i po pewnym czasie nasze włosy powracają do poprzedniego stanu. To jeden z nielicznych przypadków, w których można wyeliminować powód łysienia i stosunkowo szybko wrócić do zdrowego owłosienia na głowie. Niedoczynność lub nadczynność tarczycy może występować u przedstawicieli obu płci, a jego przyczyna może być bardzo różna. W każdym razie prowadzi do pogorszenia się przemiany materii całego organizmu i jednym z efektów jest łysienie.

 

 

 

 Jak widać na powyższych przykładach, wpływ hormonów na włosy jest ogromny, a największym problemem jest to, że niełatwo można ustabilizować gospodarkę hormonalną organizmu tak, żeby problem wypadania włosów – oraz cebulek – mógł się cofnąć. Obecnie medycyna jest na poziomie szczegółowego badania hormonów i ich wpływu na poszczególne czynności ludzkiego organizmu. Przede wszystkim leczenie hormonalne jest bardzo ryzykowne, ponieważ przewidzenie, co uczyni podanie konkretnego hormonu niekiedy bywa niemożliwe, dlatego lekarze starają się ich unikać. Już samo ustalenie, co jest przyczyną łysienia wydaje się być trudne, a kiedy w grę wchodzą zaburzenia hormonalne, problem jest jeszcze większy.

 

Co ciekawe, w wypadku hormonów ten problem dotyka w równym stopniu kobiet i mężczyzn, co jest rzadko spotykane, jeśli mowa o łysieniu – tutaj raczej mężczyźni borykają się z tym przykrym schorzeniem. Zaburzenia hormonalne mogą być jednak genetyczne lub spowodowane lekami czy chorobami, dlatego też płeć nie odgrywa tak wielkiej roli, jak w wypadku innych przyczyn łysienia.