Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


1158 potwierdzonych przypadków A/H1N1

data dodania artykułu: 08 grudzień 2009 źródło: PAP - Polska Agencja Prasowa

1158 osób zakażonych i 24 zmarłe - to dotychczasowy bilans zachorowań na grypę typu A/H1N1 podany przez Główny Inspektorat Sanitarny."To tylko przypadki potwierdzone badaniami laboratoryjnymi, 80 procent przypadków tej grypy przebiega łagodnie, tak że pacjenci często nawet nie zgłaszają się do lekarza. Można przyjąć, że grypę nowego typu przeszło kilkaset tysięcy osób" - zaznaczył w rozmowie z PAP rzecznik GIS Jan Bondar. Dodał, że nowy wirus stał się dominującym wirusem sezonowym i według różnych ocen odpowiada za 30-50 proc. zachorowań na grypę.

Podkreślił że mimo 24 zgonów grypa wywoływana przez wirus A/H1N1 nie odbiega od przeciętnej grypy sezonowej, można wręcz przyjąć, że jest lżejsza, a wśród zmarłych przeważali pacjenci cierpiący na inne poważne choroby, w tym nowotwory czy niewydolność krążenia. Bondar zaznaczył, że zawsze w sezonie grypowym dochodziło w Polsce do kilkunastu, kilkudziesięciu, czasem nawet kilkuset zgonów, jednak "nigdy nie było takiej diagnostyki i takiego raportowania", jak w przypadku wirusa A/H1N1.

1 grudnia wojewódzki inspektor sanitarno-epidemiologiczny w Poznaniu Andrzej Trybusz poinformował, że w szpitalu w Koninie zmarła 51-letnia kobieta, u której zdiagnozowano wirus A/H1N1. "Bezpośrednią przyczyną śmierci pacjentki była zatorowość płuc. Niewykluczone, że infekcja przyspieszyła u niej rozwój innych chorób" - zaznaczył Trybusz. Jak poinformował PAP rzecznik konińskiego szpitala Leszek Czajor, zmarła kobieta pochodzi z rejonu miejscowości Turek. Do szpitala została przyjęta w piątek, stwierdzono u niej silne objawy grypy. Czajor powiedział, że szpitalu w Koninie przebywa obecnie pięcioro dzieci ze stwierdzonym wirusem nowej grypy. "Nie ma osób dorosłych z A/H1N1" - dodał. Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Poznaniu poinformowała, że do tej pory w całej Wielkopolsce zdiagnozowano wirus A/H1N1 u 69 osób. Sześć z nich jest w stanie ciężkim.