Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 03 listopad 2009 źródło: zdrowie.flink.pl

Nadmierne, uporczywe łzawienie oczu dla osób, których dotyczy bywa przykrą dolegliwością. Czasem jest uciążliwe do tego stopnia, że uniemożliwia sprawne wykonywanie codziennych zajęć, pracę przy komputerze, czy prowadzenie samochodu. Łzawienie może mieć różne nasilenie, jest też różnie oceniane przez różne osoby. Jedni nie zauważają, że oczy nadmiernie łzawią mimo istnienia problemu, inni zgłaszają się do lekarza nawet przy nieznacznie nasilonym łzawieniu.Łzawienie oczu związane jest z emocjami (płacz), może mieć charakter odruchowy, kiedy łzy oczyszczają oko np. z kurzu (po wyjściu z zakurzonego pomieszczenia łzawienie po chwili ustaje), łzawienie może być jednak też objawem choroby oka i dróg odprowadzających łzy.

Jaką rolę spełniają łzy?

Łzy są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Są rozprowadzane przez ruchy powiek na powierzchni oczu i utrzymują się na tej powierzchni w postaci delikatnej powłoki (tzw. film łzowy), ochraniając oko przed wysychaniem, uszkodzeniem oraz infekcjami. Prawidłowa funkcja łez związana jest z ich ciągłym ruchem: wydzielane przez gruczoł łzowy (znajduje się on pod górną krawędzią oczodołu) spływają licznymi, drobnymi przewodzikami na powierzchnię gałki ocznej, obmywają ją tworząc warstwę ochronną a następnie spływając do wewnętrznego kąta oka. Tam znajdują się dwa „otworki” nazywane punktami łzowymi, stanowiące wejście do kanalików łzowych, które z kolei prowadzą do woreczka łzowego i dalej do przewodu nosowo-łzowego.

Dlaczego trzeba wycierać nos podczas płaczu?

Przewód nosowo-łzowy prowadzi do nosa Cały układ dróg łzowych to taka „rurka” rozpoczynająca się w wewnętrznym kącie oka a kończąca się w nosie. Łzy są więc odprowadzane do nosa. W normalnych warunkach odpływanie do nosa niewielkiej ilości łez jest niewyczuwalne. Przy nadmiernym łzawieniu, np. podczas płaczu, część łez odpływa kanalikiem do nosa, a część płynie po policzkach. Stąd ociera się nie tylko oczy, ale też trzeba wycierać nos, do którego odpływają łzy.