Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Testy przewidujące skuteczność terapii przeciwnowotworowej

źródło: mediweb

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami naukowców w przyszłości czeka nas rewolucja w sposobie przewidywania szans na wyzdrowienie i skuteczności leczenia chorób nowotworowych.



Obecnie w dużych ośrodkach klinicznych w Stanach Zjednoczonych coraz powszechniejsze jest stosowanie specyficznych testów genowych przed rozpoczęciem terapii. Są one oparte na poszukiwaniu w tkankach pobranych od pacjenta specyficznych bio-markerów, czyli unikalnych białek lub wręcz bezpośredniej analizy zmian w genach komórek rakowych i ich podatności na znane i dotychczas stosowane leki onkologiczne. Najlepszym przykładem korzyści wynikających z takiego podejścia do leczenia jest terapia raka jelita grubego. Na podstawie analizy 715 pacjentów z czterech bardzo dobrze opracowanych badań klinicznych wynika, że skuteczność leków zależy od bardzo drobnych różnic w kodzie genetycznym komórek rakowych. Efektywność leczenia panitumumabem, nowoczesnym i bardzo drogim lekiem, w zależności od obecności mutacji genu KRAS waha się od 89% szans wyleczenia do całkowitego braku wrażliwości nowotworu. Natomiast pacjenci, u których panitumumab nie mógł być zastosowany, wykazywali świetną tolerancję i szybszy powrót do zdrowia w terapii innymi starszymi lekami. Jeśli w przyszłości uda się zidentyfikować więcej tego rodzaju zależności będzie możliwe skuteczniejsze wybranie odpowiedniej terapii, ograniczenie kosztów leczenia i zmniejszenie cierpienia pacjentów.









Zobacz podobne artykuły


Chemioterapie niestandardowe: decyzje o ich zastosowaniu są niezwykle trudne
Onkologia, to specyficzna dyscyplina medycyny - w niej za sukces leczenia uważa się już sam brak postępu choroby i jej kilkumiesięczną stabilizację. Gdy wyczerpane zostaną inne możliwości leczenia, specjaliści, stając przed dramatycznymi wyborami, decydują się w pewnych przypadkach na wdrażanie u pacjenta chemioterapii niestandardowej....
czytaj wiecej
Wygrywamy z rakiem coraz częściej
Coraz więcej Europejczyków wygrywa z rakiem, wynika z badań, które objęły 23 kraje Europy, w tym Polskę. W zestawieniu, które publikuje pismo "European Journal of Cancer" nasz kraj plasuje się jednak na końcu listy, z najniższym odsetkiem wyleczonych mężczyzn (21 proc.) i kobiet (38 proc.). Szczęśliwie to starsze dane. Aktualne statstyki są znacznie optymistyczne.
...
czytaj wiecej