Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 08 wrzesień 2009 autor:

Klinika Handsome Men

źródło: Klinika Handsome Men




Jednym z kolejnych występujących rodzajów łysienia, jest łysienie plackowate. Najczęściej występuje ono w młodym wieku, ale znane są przypadki jego wystąpienia w późniejszym okresie życia – u obu płci. Podstawowym objawem są pojawiające się na głowie ogniska pozbawione włosów mające najczęściej średnicę od 1 do 5 centymetrów swoim kształtem przypominające koła. Dalszy przebieg choroby jest zależny od jej rodzaju.
Czasem ogniska te zarastają i wszystko wraca do normy, a czasem pojawiają się nowe i w ostateczności doprowadzają do zupełnego pozbawienia włosów. Przyczyn choroby może być wiele, ale dotychczas nauka nie potrafiła dokładnie ich określić – najczęściej mówi się o uwarunkowaniach genetycznych lub o przewlekłym procesie zapalnym spowodowanym czynnikami środowiskowymi.

W skrajnych przypadkach łysienie plackowate przenosi się na inne owłosione obszar ciała – brwi, włosy zarostu czy łonowe. Niekiedy również pojawiają się zmiany paznokciowe. Najczęściej włosy odrastają po kliku tygodniach lub miesiącach, ale w wielu przypadkach odnotowywano nawroty choroby.
Kolejnym powodem występowania łysienia jest łupież łojotokowy, który rozwija się zwykle z łupieżu zwykłego. Schorzenie to występuje najczęściej po 20 roku życia i dotyczy głównie mężczyzn. W efekcie tej choroby, czyli pojawiania się na skórze głowy tłustych łusek, które niekiedy przypominają strupy, często dochodzi do łysienia.

Wszystko spowodowane jest poważną chorobą skórną, która dotyczy również takich miejsc jak czoło, kark i niekiedy klatka piersiowa oraz twarz. Najczęściej do występowania łupieżu łojotokowego dochodzi u osób z łojotokiem, bądź takich, które nie rozpoczęły leczenia zwykłego łupieżu – jest on jego przykrym następstwem. Na szczęście możliwe jest leczenie łupieżu, a co za tym idzie, można zapobiec powodowanemu przez niego łysieniu.







Zobacz podobne artykuły


Przyczyny łysienia
Zapraszamy do przejrzenia kolejnego artykuły z serii "Piękne włosy - Twój atut". Dzisiaj prezentujemy artykuł, w którym staramy się nakreślić i wyjaśnić przyczyny wypadania włosów. Udanej lektury....
czytaj wiecej
Charakterystyka włosów
Poznanie budowy i życia włosów jest niezbędne, jeśli chce się właściwie z nimi postępować oraz zrozumieć mechanizmy kierujące ich wzrostem i obumieraniem. W tym celu niezbędne jest nie tylko zapoznanie się z cyklem życia włosa oraz z jego budową, ale również z właściwościami chemicznymi i fizycznymi, jakie włosy wykazują....
czytaj wiecej