Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Terapia personalizowana - bezpieczeństwo chorych

data dodania artykułu: 13 lipiec 2009 źródło: PAP

terapia spersonalizowanaTerapia personalizowana, popularnie określana jako "szyta na miarę", to nie tylko większe bezpieczeństwo dla chorych i lepsza skuteczność terapii, ale też oszczędności dla państwa - powiedział prof. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na warsztatach dziennikarskich zorganizowanych 2 lipca w Warszawie.



Jego zdaniem, ten rodzaj terapii to przyszłość medycyny i w wielu krajach powoli staje się już wzorcowa koncepcją w ochronie zdrowia. Niestety w Polsce jest ona ciągle niedoceniana, podkreślił kardiolog.

"Terapię personalizowaną można w skrócie określić jako dopasowywanie leku do pacjenta, a nie do danej choroby" - powiedział prof. Gaciong. Jest to zerwanie z tradycyjnym podejściem, że u wszystkich osób z jednym schorzeniem stosuje się tą samą metodę leczenia. Ludzie różnią się od siebie i dlatego nie ma jednej, uniwersalnej metody terapii. U jednych dany lek może poskutkować, u innych nie przynieść efektów, albo wręcz wywołać groźne skutki uboczne.

Do postępów w rozwoju medycyny personalizowanej przyczyniły się w dużym stopniu badania nad ludzkim genomem - testy genetyczne są bowiem podstawą tego podejścia.

"Współcześnie decyzja o rozpoczęciu leczenia uzależniona jest od wyników różnych testów diagnostycznych - np. badania stężenia glukozy i cholesterolu we krwi, ciśnienia tętniczego i innych parametrów. Od dawna jednak wiadomo, że czynnik genetyczne warunkują skuteczność terapii" - wyjaśnił prof. Gaciong.

Na przykład u osób rasy czarnej niektóre leki stosowane w niewydolności serca czy w nadciśnieniu tętniczym nie działają tak dobrze, jak u rasy białej.

Według prof. Gacionga, obecnie, medycyna personalizowana ma najszersze zastosowanie w onkologii oraz w ocenie metabolizmu leków i przewidywaniu ich skuteczności.







Zobacz podobne artykuły


Białko stworzone by świecić
Stworzenie mapy neuronów mózgu, obserwacja komórek rakowych i śledzenie skuteczności terapii antynowotworowej - takie możliwości daje niepozorne białko - GFP. Choć poza świeceniem nie robi nic więcej, to jest najsłynniejszym białkiem świata - mówiła dr Beata Wielgus-Kutrowska podczas "Letniej Szkoły Fizyki" na Uniwersytecie Warszawskim....
czytaj wiecej
Odkryto, jak białaczka atakuje mózg
Receptor białek z grupy chemokin umożliwia zmienionym nowotworowo komórkom krwi przedostawanie się do mózgu - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". Ostra białaczka limfoblastyczna (z ang. acute lymphoblstic leukemia - ALL) to choroba nowotworowa szpiku kostnego i krwi, która dotyka głównie dzieci i nastolatki. Jej odmiana T-komórkowa (ALL-T) często obejmuje ośrodkowy układ nerwowy. ...
czytaj wiecej
Dobre leczenie cukrzycy typu 2
Dobre leczenie cukrzycy typu 2 polega nie tylko na ścisłej kontroli poziomu glukozy we krwi, ale też na leczeniu nadciśnienia tętniczego - mówili lekarze na warsztatach dziennikarskich, które odbyły się w Warszawie. Są to najnowsze wnioski płynące z największego w historii badania wśród chorych na cukrzycę typu 2 (ADVANCE), które objęło ponad 11 tys. pacjentów z całego świata, w tym 604 z Polski....
czytaj wiecej
Genetyczne blokowanie nowotworów
Czy nanomaszyny mogą rozwiązać problemy związane z niedoskonałością innych terapii stosowanych w walce z rakiem? Prof. Piotr Stępień z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego wraz ze studentami i współpracownikami prowadzą projekt badawczy "Koń trojański", w którym rolę mitologicznej drewnianej pułapki pełnią erytrocyty - komórki pobrane od pacjentów....
czytaj wiecej