Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 10 lipiec 2009 źródło: Literatura medyczna

po opalaniuReakcją skóry na promieniowanie słoneczne jest rumień. Każda postać rumienia jest mniejszym lub większym oparzeniem, czyli zjawiskiem niezdrowym dla skóry. Toteż koniecznym jest umiejętne dawkowanie kąpieli słonecznych oraz stosowanie kremów z filtrami ochronnymi a po opalaniu się umiejętna regeneracja skóry. Niekiedy też zwalczanie bolesnych poparzeń słonecznych.

 

 



Po słońcu
Po dłuższej kąpieli słonecznej skóra jest zarumieniona, przegrzana, odwodniona oraz pełna wolnych rodników, które mogą uszkodzić jej delikatną kolagenowo-białkową strukturę. Zaburzone są częściowo mechanizmy regulacyjne komórek. Szczególnie narażona na powyższe skutki jest delikatna skóra dzieci. Toteż po upalnym dniu plażowania nie wolno zapomnieć o zabiegach regeneracyjnych.

Nawilżenie i lekkie natłuszczenie
W tym celu używamy licznych kosmetyków regenerujących i nawilżających; mleczka po opalaniu, itp. Kosmetyki nawilżające zawierają substancje, regenerujące i normalizujące procesy komórkowe. Chcąc ożywić i nawodnić skórę po opalaniu należy skorzystać zwłaszcza z tych preparatów leczniczo-pielęgnacyjnych, które regenerują działanie naturalnego płaszcza ochronnego skóry.

Wzorcowy nawiżacz - kwas hialuronowy
Ten podstawowy składnik kosmetyków nawilżających jest naturalną substancją fizjologiczną. Toteż nie uczula i może być bezpiecznie stosowany bez konieczności wykonywania testów skórnych. Substancja ta ma identyczną budowę chemiczną we wszystkich organizmach żywych, stąd łatwo ją pozyskać. Jest to związek chemiczny silnie wiążący wodę w naskórku. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie przyłączyć do siebie 250 cząsteczek wody!


Substancje regenerujące i nawilżające skorę - emolienty
Emolienty - są to wszelkiego rodzaju preparaty służące do delikatnego natłuszczania, regenerowania i nawilżania skóry wrażliwej. Służą one pielęgnacji i regeneracji skóry w wielu sytuacjach – w tym po opalaniu oraz wspomaganiu jej leczenia. Należą do nich maści, kremy, emulsje, mleczka, itp. Nie zawierają takich substancji leczniczych jak antybiotyki oraz kortykosterydy i są dostępne bez recepty. Do takich substancji należą preparaty z D-pantenolem, z naturalnymi czynnikami nawilżającymi (kwas hialuronowy, itp.), z witaminami (zwłaszcza wit. E) i mikroelementami, aminokwasami, lipidami (kwasy tłuszczowe Omega-3, trójglicerydy), z elastyną, kolagenem, itp. Korzystnie działają kosmetyki zawierające witaminy: A,B2, E, PP, mikroelementy ( krzem, cynk, miedź, selen); zestaw aminokwasow, lanoliny, itp. Lista tych preparatów jest bardzo obszerna - wiele z nich służy do pielęgnacji wrażliwej skóry dzieci i niemowląt. Wymienić można bardzo liczną grupę dostępnych w Polsce proparatów: Aqualan L , Ambilan, Ceralan, Balneum Baby, Balneum Hermal , Diprobase, Emolium, Exomega, Linola, Lipobase, Lipolan, Locoid, Lipocrem, Mustela Stelatopia, Nanobaza, Oilatum, Optiderm, Provegol, Topialyse, Trixera, Xerial, Xerialine, Xerialine Fluide.







Zobacz podobne artykuły


Jak się bezpiecznie opalać

Słońce, plaża, szum morskich fal...tak często wyobrażamy sobie idealny wypoczynek. Gdy dodamy jeszcze pięknie opaloną skórę, do szczęścia nie zabraknie nam już nic. Ale ładnie wyglądająca opalona skóra to tylko skóra zdrowa. Zatem – jak się opalić a nie spalić? Odpowiedź jest naprawdę prosta: rozsądnie i z umiarem.

Zapoznaj się ze słonecznym BHP aby uniknąć przykrych i niekiedy bolesnych niespodzianek. Zrób wszystko by przebywanie na słońcu stało się tylko przyjemnością.

...
czytaj wiecej
Jak dobrać filtr do opalania
Kiedy ze chcemy skorzystać z kąpieli słonecznej powinniśmy to czynić bardzo ostrożnie. Po zimie ?biała? skóra mieszkańców naszej szerokości geograficznej nie jest przygotowana do intensywnego wchłaniania promieniowania słonecznego. Zwykle brakuje jej swoistego fizjologicznego zahartowania, czyli odpowiedniego nasycenia barwnikiem ochronnym - melaniną....
czytaj wiecej
SOS na upały
Rozpoczęła się ogólnopolska akcja "SOS na upały", która ma edukować społeczeństwo na temat zagrożeń dla zdrowia i życia w czasie upałów oraz informować o sposobach ochrony przed ich negatywnymi skutkami - poinformowano na konferencji prasowej w Warszawie....
czytaj wiecej
Oparzenia słoneczne - pierwsza pomoc
Oparzenia słoneczne w okresie letnim to bardzo powszechne zjawisko. O ile samo oparzenie mija w przeciągu kilku dni to należy pamiętać, że nadmierne opalanie się może prowadzić do chorób nowotworowych skóry. Już nawet kilkunastominutowe działanie ostrego słońca może doprowadzić do poparzeń, szczególnie gdy nasza skóra nie jest jeszcze dostatecznie przygotowana.
...
czytaj wiecej