Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Odkryto winowajcę przerzutów raka płuc

data dodania artykułu: 09 lipiec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce

Ścieżka sygnałowa o nazwie WNT jest odpowiedzialna za powstawanie przerzutów raka płuc do mózgu i kości - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Cell". Badacze z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center odkryli, że ta sama ścieżka sygnałowa, która jest zaangażowana w powstawanie przerzutów raka jelita grubego umożliwia łatwe i szybkie rozprzestrzenianie się raka płuc do innych organów.



Przy pomocy zaawansowanych metod bioinformatycznych autorzy pracy przeanalizowali wyjątkowo dużą kolekcję próbek raka płuc. Wyniki badań wykazały, że ścieżka WNT jest nadaktywna w komórkach raka płuc, które rozprzestrzeniają się do innych organów. W przypadku nowotworów nie dających przerzutów, sygnalizacja WNT przebiega prawidłowo. Naukowcy zaobserwowali też, że nadaktywność WNT jest związana z dużą złośliwością nowotworów i złym rokowaniem dla pacjenta.

"Mutacje aktywujące ścieżkę WNT są częstą przyczyną raka jelita grubego, natomiast nowotwory płuc są spowodowane przez mutacje w innych genach. Byliśmy zaskoczeni, że nadaktywność WNT jest odpowiedzialna za przerzuty raka płuc" - mówi główny autor pracy Joan Massagu,.

Odkrycie potwierdzono dodatkowymi doświadczeniami na myszach. W eksperymentach tych wykazano, że dwa geny aktywowane przez WNT (HOXB9 i LEF1) zwiększają zdolność komórek raka płuc do przerzutów.

"Nasze odkrycie sugeruje, że leczenie hamujące sygnalizację WNT może pomóc zapobiec przerzutom raka płuc" - podsumowuje doktor Massagu,









Zobacz podobne artykuły


Czym grozi palenie marihuany?
Palenie marihuany uszkadza DNA i zwiększa ryzyko zachorowania na raka - wynika z brytyjsko-szwedzkich badań, o których informuje pismo "Chemical Research in Toxicology". Jak przypomina prowadzący badania Rajinder Singh z Uniwersytetu w Leicester, wiadomo, że dym papierosowy zawiera 4 tys. związków chemicznych, z których 60 jest uważanych za rakotwórcze. ...
czytaj wiecej
Palenie papierosów boli
Palacze, którzy mimo diagnozy raka płuca nie chcą rzucić palenia mają większe dolegliwości bólowe w czasie choroby niż pacjenci, którzy nie palili nigdy lub rzucili palenie - informuje pismo "Journal of Pain".
...
czytaj wiecej