Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Odkryto, jak białaczka atakuje mózg

data dodania artykułu: 19 czerwiec 2009 źródło: PAP Nauka w Polsce

Receptor białek z grupy chemokin umożliwia zmienionym nowotworowo komórkom krwi przedostawanie się do mózgu - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". Ostra białaczka limfoblastyczna (z ang. acute lymphoblstic leukemia - ALL) to choroba nowotworowa szpiku kostnego i krwi, która dotyka głównie dzieci i nastolatki. Jej odmiana T-komórkowa (ALL-T) często obejmuje ośrodkowy układ nerwowy.



jak białaczka niszczy mózgChoroba ta rozwija się w wyniku nabytego (nie dziedzicznego) uszkodzenia DNA rozwijających się komórek w szpiku kostnym. Skutkiem tego jest niekontrolowany, nadmierny wzrost i nagromadzenie się komórek nazwanych "białaczkowymi komórkami blastycznymi", które nie funkcjonują jak normalne komórki krwi oraz blokada produkcji prawidłowych komórek w szpiku prowadząca do niedoboru erytrocytów (anemia), płytek i prawidłowych leukocytów we krwi.

Żeby zapobiec objęciu procesem nowotworowym mózgu, pacjentów z grupy wysokiego ryzyka poddaje się napromienianiu czaszki, co chociaż znacząco zwiększa ich szanse na przeżycie choroby ma poważne skutki uboczne. Iannis Aifantis wraz z kolegami z New York University School of Medicine wyhodowali myszy z chorobą przypominającą ALL-T. Celem naukowców było zbadanie w jaki sposób zmienione nowotworowo komórki dostają się do ośrodkowego układu nerwowego. Badacze wykazali, że tzw. receptor chemokin CCR7 jest konieczny żeby komórki rakowe mogły dostać się do mózgu, ponadto ważną rolę odgrywa w tym procesie produkowana przez limfocyty T chemokina CCL19 wiążąca się z receptorem CCR7. Autorzy pracy mają nadzieję, że zablokowanie interakcji dwóch opisanych przez nich białek mogłoby powstrzymać rozprzestrzenianie się ostrej białaczki limfoblastycznej do ośrodkowego układu nerwowego.









Zobacz podobne artykuły


Dobre leczenie cukrzycy typu 2
Dobre leczenie cukrzycy typu 2 polega nie tylko na ścisłej kontroli poziomu glukozy we krwi, ale też na leczeniu nadciśnienia tętniczego - mówili lekarze na warsztatach dziennikarskich, które odbyły się w Warszawie. Są to najnowsze wnioski płynące z największego w historii badania wśród chorych na cukrzycę typu 2 (ADVANCE), które objęło ponad 11 tys. pacjentów z całego świata, w tym 604 z Polski....
czytaj wiecej
Przeciwbólowe wisienki - osteoartroza łagodniej
Cierpkie w smaku wiśnie - w postaci pigułki - mogą pomóc łagodzić bóle związane ze zwyrodnieniem stawów (osteoartrozę) - wynika z amerykańskich badań, o których informuje serwis internetowy Newswise.
...
czytaj wiecej