Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 15 czerwiec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce

Czy nanomaszyny mogą rozwiązać problemy związane z niedoskonałością innych terapii stosowanych w walce z rakiem? Prof. Piotr Stępień z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego wraz ze studentami i współpracownikami prowadzą projekt badawczy "Koń trojański", w którym rolę mitologicznej drewnianej pułapki pełnią erytrocyty - komórki pobrane od pacjentów.



genomNaukowiec ma nadzieję, że wykorzystując naturalny proces tzw. programowanej śmierci komórek, w przyszłości człowiek będzie w stanie hamować rozwój komórek rakowych. Genetyka rozwija się obecnie w bardzo szybkim tempie. Naukowcy mogą dziś sekwencjonować dowolne genomy, uczą się też, jak blokować geny odpowiedzialne za poszczególne funkcje organizmu. Czy za kilka, kilkanaście lat będą już umieli zablokować rozwój nowotworów?

Badania w dziedzinie nanotechnologii, które umożliwiłyby dotarcie z terapią bezpośrednio do źródła choroby - w organizmie pacjenta, prowadzone są na całym świecie. Jeden z takich projektów prowadzi prof. Stępień. Wraz z zespołem pracuje on nad utworzeniem "żywych torped", które docierałyby do ognisk nowotworowych, niszcząc je.

"Pomysł polega na tym, żeby ładować erytrocyty substancjami przeciwnowotworowymi. Erytrocyty to fascynujące komórki, a ich wielką zaletą jest fakt, że pochodzą od pacjenta - są więc tolerowane przez jego organizm. Za pomocą prostych manipulacji można wypłukać to, co mają w środku i zrobić tzw. cienie, czyli duchy komórek, które potem można ładować różnymi substancjami" - tłumaczy uczony.

Pierwszą fazą projektu jest konstruowanie "żywych" torped (w istocie erytrocyt nie jest żywy, służy tu tylko jako rodzaj torebki na substancje). Projekt będzie realizowany we współpracy z naukowcami z Instytutu Fizyki PAN oraz z badaczami z Centrum Onkologii w Warszawie. Testy będą prowadzone na myszach. Naukowcy liczą, że wywołując proces śmierci komórek, będą w stanie hamować komórki rakowe.







Zobacz podobne artykuły


Nanobomby kontra komórki raka
Nanorurki węglowe, wprowadzone do komórek nowotworowych i aktywowane błyskiem lasera eksplodują, niszcząc tym samym nowotwór. Proces jest selektywny, dzięki czemu jedynie zmienione nowotworowo komórki ulegają zniszczeniu - informuje pismo "Small". Walka z nowotworami - tworzenie nowych metod niszczenia komórek rakowych - to jeden z ważniejszych problemów, nad którym od lat pracują nanotechnolodzy....
czytaj wiecej
Nanotechnologia w badaniu ludzkich zmysłów
Białka tworzące ludzkie receptory węchowe udało się dołączyć do polimerowych, przewodzących prąd elektryczny nanorurek, tworząc biosensor o charakterze tranzystora polowego, który wykrywa bardzo małe stężenia lotnych związków chemicznych. Tego typu sensor pozwoli na badania mające na celu rozwikłanie tajemnicy jednego ze zmysłów - węchu, donosi "Angewandte Chemie International Edition".
...
czytaj wiecej