Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Przyjmowanie leków w okresie ciąży i karmienia

data dodania artykułu: 10 czerwiec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce

Bez konsultacji z lekarzem nie powinno się przyjmować w czasie ciąży nawet aspiryny - mówiono podczas konferencji prasowej "Bezpieczeństwo stosowania leków w okresie ciąży i karmienia". Konferencję zorganizował Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dr Wojciech Łuszczyna, rzecznik Urzędu, przypomniał o aferze związanej z talidomidem, lekiem przeciwwymiotnym i przeciwbólowym.



Stosowany na przełomie lat 50. i 60. minionego wieku spowodował u kilkunastu tysięcy dzieci poważne deformacje, np. brak lub skrócenie rąk i nóg. Co gorsza, talidomid miał wpływ na geny i nieprawidłowości pojawiają się także w kolejnych pokoleniach.

Na rynek trafia coraz więcej leków, a badania na zwierzętach nie dają jednoznacznej odpowiedzi co do ich bezpiecznego stosowania w czasie ciąży. Często dopiero obserwacje lekarzy po wprowadzeniu leku na rynek pozwalają wykryć jego szkodliwy wpływ na ciążę - mówił dr Jarosław Woroń z Zakładu Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Leki mogą wpływać na rozwój płodu w różnych okresach ciąży - także jeszcze przed zagnieżdżeniem się zarodka, powodując poronienie. W ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży mogą zakłócić tworzenie się narządów, a później prowadzić np. do zaburzeń wzrostu.

Według klasyfikacji amerykańskiego instytutu zajmującego się bezpieczeństwem leków i żywności (FDA), leki dzieli się na pięć kategorii: leki, które nie wykazały szkodliwego działania na płód podczas kontrolowanych badań kobiet; leki, które nie zaszkodziły zwierzętom, ale nie prowadzono badań na ludziach; leki, które wykazały szkodliwe działanie na płód u zwierząt, ale w przypadku ludzi problemów nie zgłaszano, można ich używać, gdy korzyść dla zdrowia matki przeważa nad niepożądanym działaniem na płód; wreszcie leki o udokumentowanej szkodliwości, stosowane przy zagrożeniu życia matki. Ostatnia grupa leków - to preparaty bezwzględnie przeciwskazane w czasie ciąży, szkodliwe dla dziecka i ryzykowne dla jego matki.









Zobacz podobne artykuły


Sposób oceny ryzyka retinopatii wcześniaków
Regularne pomiary masy ciała wcześniaków mogą pomóc wytypować dzieci najbardziej narażone na retinopatię - wynika ze szwedzkich badań, o których informuje pismo "Pediatry". Wcześniaki przychodzą na świat z wieloma narządami nie w pełni wykształconymi, dlatego są bardziej narażone na ich uszkodzenie....
czytaj wiecej
Narkoza może być groźna dla małych dzieci
Dzieci, które przed ukończeniem trzeciego roku życia przechodzą wiele operacji w znieczuleniu ogólnym mają podwyższone ryzyko trudności z nauką w późniejszym okresie życia - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Anesthesiology". Już wcześniejsze badania na zwierzętach sugerowały, że leki znieczulające powodują zaburzenia w rozwoju mózgu młodych osobników.
...
czytaj wiecej