Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Ubezpieczenie na wypadek choroby w czasie urlopu

data dodania artykułu: 09 czerwiec 2009 źródło: Biuro Praw Pacjenta przy Ministrze Zdrowia

Jedziesz na wakacje? Chcesz być pewny, że nawet w razie zachorowania będziesz miał ubezpieczenie oraz, czego nikomu nie życzymy, możliwość transportu z miejsca pobytu do Polski. Oczywiście wykupujesz dodatkowe ubezpieczenie. Ale czy Twoje ubezpieczenie obejmuje także transport do Polski? Wato o tym pomyśleć choćby w kontekście cennika Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przygotowało przykładowy cenniktransportu samolotem medycznym pacjenta do Polski z wybranego miejsca. Warszawa-Sharm El Sheik-Warszawa około 90 tysięcy, Warszawa-Barcelona-Warszawa około 65 tysięcy, Warszawa-Ankara-Warszawa około 50 tysięcy.

Co roku do LPRu dzwoni kilkadziesiąt osób chcących przetransportować do kraju chorego, który w czasie pobytu za granicą uległ medycznemu zdarzeniu. Sporo osób ciągle ma przekonanie, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia także do transportu medycznego, a tak nie jest. Uprawnia ona do skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej na terenie Unii Europejskiej w nagłych przypadkach. Jednak zabezpieczenie kosztów transportu wymaga dokupienia polisy ubezpieczeniowej, gdzie powinna być zamieszczona kwota, do jakiej ubezpieczyciel pokrywa transport medyczny.

LPR dysponuje dwoma samolotami medycznymi, które wykonują loty na odległościach powyżej 250 kilometrów i mogą służyć do przetransportowania chorego zza granicy. Taki transport z Polski i do Polski organizują również pogotowia lotnicze z innych państw.

Schemat działania jest następujący: firma ubezpieczeniowa po otrzymaniu informacji o wypadku swojego klienta, deleguje do uzgodnień ze szpitalem, w którym znajduje się pacjent, swojego lekarza. Ten ocenia stan pacjenta i optymalny sposób transportu, następnie kontaktuje się z firmami zajmującymi się transportem sanitarnym i wybiera ofertę jednego przewoźnika.

Zobacz podobne artykuły


Szpitalna dokumentacja leczenia - jak uzyskać
Pytanie: Co zrobić, aby otrzymać ze szpitala dokumentację swojego leczenia celem konsultacji u innego lekarza? Odpowiedź: Szpital, w którym się Pan leczył, ma obowiązek wydać Panu dokumentację Pańskiego leczenia, przy czym może to być oryginał (za pokwitowaniem) bądź odpis lub kopia, którą robi się odpłatnie....
czytaj wiecej
Badania jakie może zlecić lekarz pierwszego kontaktu
Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie może zlecić wszystkich dowolnych badań i choć jego zadaniem jest diagnozowanie i leczenie nas wszelkimi możliwymi środkami to jednak jego zakres działania jest ograniczony przepisami. Załącznik Nr 2 do zarządzenia Nr 69/2007/DSOZ z dnia 25 września 2007 określa jakie badania mogą zostać zlecone w ośrodkach  Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
...
czytaj wiecej
Karta Praw Pacjenta
Karta Praw Pacjenta to zbiór aktów prawnych dotyczących praw każdego pacjenta na terenie Rzeczopospolitej Polskiej. Pierwszy raz została opublikowana w 1998 roku jako komunikat Ministra Zdrowia.
...
czytaj wiecej