Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Czy przysługuje znieczulenie przy kolonoskopii?

data dodania artykułu: 04 czerwiec 2009 źródło: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej

Pytanie: Czy w ramach NFZ przysługuje znieczulenie przy kolonoskopii?

Odpowiedź: Zastosowany rodzaj znieczulenia podczas badania typu kolonoskopia w ramach hospitalizacji wynika ze wskazań medycznych i jest decyzją medyczną podjęta przez lekarza.



NFZ w przepisach regulujących tryb wykonywania świadczeń w szpitalu stwierdza, że świadczeniodawca jest zobowiązany do stosowania zasad postępowania medycznego zgodnego z aktualnym stanem wiedzy, zawartych w standardach określonych w obowiązujących przepisach prawa oraz wytycznych, zaleceniach i rekomendacjach wydawanych przez towarzystwa naukowe zrzeszające specjalistów z właściwych dziedzin medycyny. Nie określa natomiast rodzaju leków i innych środków medycznych, stosowanych w leczeniu standardowym.

Podstawa prawna :
Zarządzenie Nr 93/2008/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 22 października 2008 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne, wydane na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ( Dz. U. Nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).









Zobacz podobne artykuły


Zwrot kosztów leczenia za granicą
Informacja o wyskości zwrotu kosztów leczenia za granicą przekazywana jest przez NFZ osobie wnioskującej w postaci pisma informującego. Co prawda w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ( Dz. U. Nr 210 poz. 2135 z poźn. zm.) wskazano przypadki w jakich Fundusz wydaje decyzje, jednakże zwrot kosztów leczenia za granicą nie został zaliczony do tej kategorii. ...
czytaj wiecej
Badania jakie może zlecić lekarz pierwszego kontaktu
Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie może zlecić wszystkich dowolnych badań i choć jego zadaniem jest diagnozowanie i leczenie nas wszelkimi możliwymi środkami to jednak jego zakres działania jest ograniczony przepisami. Załącznik Nr 2 do zarządzenia Nr 69/2007/DSOZ z dnia 25 września 2007 określa jakie badania mogą zostać zlecone w ośrodkach  Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
...
czytaj wiecej