Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Naukowiec fałszował badania o środkach przeciwbólowych

data dodania artykułu: 12 marzec 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce
Prominentny specjalista anestezjolog sfingował dane użyte w swoich publikowanych szeroko pracach, które ukazywały korzyści ze stosowania środków przeciwbólowych produkowanych przez znane amerykańskie koncerny.


Naukowiec, dr Scott S. Reuben, zatrudniony w Baystate Medical Center w Springfield w stanie Massachusetts, fałszował dane do prac publikowanych w latach 1996-2008 w periodykach z dziedziny anestezjologii.

Reklamowały one takie popularne w USA leki przeciwbólowe jak Vioxx, produkowany przez Merck & Co., oraz Bextra wytwarzany przez Pfizer Inc. Oba są już wycofane z rynku. Reuben dowodził też korzyści z zażywania takich leków jak Celebrex i Lyrica, produktów Pfizera.

Reuben pisał także do federalnej Agencji Kontroli Leków (FDA), by nie zabraniała używania wspomnianych leków, gdyż są bezpieczne i skuteczne.

Jak się okazało, jego badania i wystąpienia publiczne były opłacane przez Pfizera.

Prasa amerykańska podaje co jakiś czas podobne przykłady korumpowania naukowców przez koncerny farmaceutyczne. Niedawno poinformowano, że wielu profesorów medycyny na renomowanych uniwersytetach pracuje na boku jako płatni konsultanci dla tych koncernów.







Zobacz podobne artykuły


Naukowcy coraz bliżej wymazywania wspomnień
Wykasowanie niechcianych wspomnień, na jakie zdecydowali się bohaterowie filmu "Zakochany bez pamięci" może wkrótce stać się możliwe. Naukowcy zidentyfikowali neurony, w których magazynowane są złe wspomnienia i znaleźli metodę, by skutecznie się ich pozbyć - informuje pismo "Science".
...
czytaj wiecej
Profilaktyka cukrzycy to dobry interes
Bez dobrej profilaktyki i skutecznego leczenia cukrzycy nigdy nie będzie dość pieniędzy na ochronę zdrowia - mówił prof. Jan Tatoń podczas warszawskiej konferencji poświęconej walce z cukrzycą.
...
czytaj wiecej