Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Szpitalna dokumentacja leczenia - jak uzyskać

data dodania artykułu: 17 maj 2009 źródło: Biuro Praw Pacjenta przy Ministrze Zdrowia

Pytanie: Co zrobić, aby otrzymać ze szpitala dokumentację swojego leczenia celem konsultacji u innego lekarza?

Odpowiedź: Szpital, w którym się Pan leczył, ma obowiązek wydać Panu dokumentację Pańskiego leczenia, przy czym może to być oryginał (za pokwitowaniem) bądź odpis lub kopia, którą robi się odpłatnie.

 



Sprawę reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 21 grudnia 2006 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zakładach opieki zdrowotnej oraz sposobu jej przetwarzania.

Ewentualna odmowa wydania dokumentacji wraz z uzasadnieniem powinna mieć formę pisemną.

W razie problemów z wyegzekwowaniem zagwarantowanego przez Rozporządzenie prawa warto zwrócić się kierownika placówki, a w następnej kolejności do Rzecznika Praw Pacjenta przy wojewodzkim oddziale NFZ.









Zobacz podobne artykuły


Zakres zadań lekarza pierwszego kontaktu
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej planuje i realizuje opiekę lekarską nad pacjentem w zakresie udzielanych przez niego świadczeń opieki zdrowotnej, z uwzględnieniem miejsca udzielania świadczenia. W zakresie jego obowiązków jest również koordynowanie udzielania tych świadczeń....
czytaj wiecej
Kampania "Prawa Pacjenta Moje Prawa"
Początkiem kwietnia 2008 roku  z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej rozpoczęła się ogólnopolska kampania informacyjna „Prawa Pacjenta, Moje Prawa”. Kampania ma na celu propagowanie wiedzy dotyczącej praw przysługujących pacjentom oraz ma zachęcać do aktywnego poszukiwania informacji o swojej chorobie i możliwościach leczenia.
...
czytaj wiecej